צעדת הווטרנים
צעדת הווטרנים אתר עיריית ירושלים

יום לפני שהכנסת מארחת לראשונה את צעדת הווטרנים, כחלק מהאירועים לציון 73 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה, אישרה היום (שני) מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק יום השחרור מגרמניה הנאצית שהגיש ח"כ יואב בן צור וקבוצת חברי כנסת.

ההצעה מבקשת לקבוע כי מדי שנה, ביום כ"ו באייר, יקוים יום לציון השחרור של העם היהודי מגרמניה הנאצית.

יום זה יצוין ברחבת הכותל בטקס אזכרה ותפילה לזכר הלוחמים היהודים שלחמו בנאצים, בצבאות בעלות הברית או בשורות הפרטיזנים ולוחמי הגטאות, והודיה על שחרורו של העם היהודי מידי הצורר הנאצי. המשרד לשירותי דת יהיה מופקד על עריכת הטקס.

בדברי ההסבר להצעה, שאושרה ברוב של 52 תומכים וללא מנגדים, נכתב כי "ביום כ"ו באייר התש"ה, 9 במאי 1945, הכניעו בעלות הברית את גרמניה הנאצית במלחמה עקובה מדם ובכך ניצלו שניים עשר מיליון יהודים מידי הנאצים".

"בישראל ובמדינות שונות ברחבי העולם מציינים, בטקסים ממלכתיים, את יום התשעה במאי כיום הניצחון על גרמניה הנאצית ואת סיום מלחמת העולם השנייה. במדינה יהודית, שקמה מן האפר, יש חשיבות בציון יום זה כיום השחרור וההצלה מגרמניה הנאצית, ויש בכך יותר מאמירה סמלית. ביום זה ייכתבו בציפורן ברזל ולדורות תולדותיהם ודברי ימיהם של אחינו, זכרם וצוואתם ייחרטו על לוח ליבנו ויצוין שחרור והצלת העם היהודי מחורבן", לשון ההצעה.

בתוך כך, כחלק מהאירועים לציון 73 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה, תארח מחר הכנסת לראשונה את צעדת הווטרנים בכנסת ישראל.

במקביל לצעדה תוצגנה שתי תערוכות של תמונות ומיצגים בעקבות המלחמה: "השואה – השמדה, שחרור והצלה" וכן "שרדתי את המלחמה ההיא".

מיד בתום הצעדה יתקיים טקס על במה ברחבת הכנסת והמליאה תקיים ישיבה מיוחדת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו