הטקס לציון 70 שנים לצה"ל
הטקס לציון 70 שנים לצה"ל צילום: דובר צה"ל

באתר 'יד לשיריון' בלטרון התקיימה הערב (שני) עצרת לציון 70 שנה להקמת צה"ל.

הצבא הישראלי הוקם כשבועיים לאחר קום מדינת ישראל, תוך כדי קרבות מלחמת העצמאות. הממשלה הזמנית החליטה על הקמתו וראש הממשלה דאז, דוד בן-גוריון חתם ופרסם את "פקודת יום להקמת צבא הגנה לישראל".

אל האירוע הגיעו פורום מטכ״ל לדורותיו, לוחמי דור תש״ח, מקבלי צל״ש רמטכ״ל והעיטורים מאז הקמת הצבא, מפקדי חטיבות לדורותיהם ומשרתי מילואים מדרגת מ״פ ומעלה כיום, כמחווה והוקרה למורשתם.

נשיא המדינה ראובן ריבלין דיבר על השינויים הגדולים שעברו על הצבא. "דור מחליף דור אבל המנגינה לעולם נשארת. בזכות צבא ההגנה לישראל אנחנו יכולים לישון בשקט. בזכות צה"ל אנחנו מנהלים חיי שגרה. בזכות צה"ל, חייליו ומפקדיו, אנו עומדים כאן היום, ומציינים שבעים שנה למדינת ישראל. הצבא שהיה אז קטן וצנוע באמצעים ובכוחות, הפך לאגרוף של ברזל. צבא מתקדם, עצמתי ומתוחכם. עשיר באמצעים ובטכנולוגיה. ערוך ומוכן לכול תרחיש".

"הצבא השתנה ללא היכר. גם החברה הישראלית השתנתה מאז ללא היכר. אבל, דבר אחד לא השתנה – הרוח. זוהי אותה הרוח בתש"ח ובתשע"ח. רוח ערכי צה"ל: דבקות במשימה, מקצועיות, דוגמא אישית, אחוות לוחמים, קדושת החיים, טוהר הנשק, וכבוד האדם. הרוח שמנצחת מלחמות, מכריעה טרור, וגודעת במהירות, כל ניסיון להלך אימים על מדינת ישראל. הרוח הזו, היא שעמדה לנו, במאבק הצודק על זכותנו לבית לאומי בטוח ואיתן. היא שעמדה לנו בבנייתה של חברה איתנה. היא שעומדת לנו גם היום, כנגד כל הקמים עלינו לכלותינו", הוסיף ריבלין.

לדבריו, ישראל עדיין לא יכולה לשכון לבטח. "המשימה שלנו לא הסתיימה בה' באייר תש"ח, שם היא רק התחילה. גם היום, ברגעים אלה ממש חיילי צה"ל וכוחות הביטחון עומדים דרוכים בכוננות מרבית, בפאתי עזה, בגבול הצפון, ביבשה, באוויר ובים. עמדנו ואנו עומדים בפני ניסיונות איראניים ישירים לפגוע במדינת ישראל. מי שינסה להכות אותנו בכוח, יוכרע בכוח. נמשיך ונילחם איתנים ונחושים בכל רגע בו תקרב אלינו מלחמה. ובאותה עוצמה ואותה נחישות נמשיך לחתור לשקט, לשלום ולביטחון".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למצב הביטחוני בגבול הצפון. "הקמת המדינה לא הביאה להפסקת הרצון לתקוף אותנו. מה שהיא כן הביאה עמה, זאת היכולת להשיב מלחמה שערה נגד אויבינו. מי שיפגע בנו, אנו נפגע בו. יידעו אויבים המאיימים עלינו בהשמדה, שהם ייתקלו בקיר ברזל. הם לא יוכלו לנו והם שמים עצמם בסכנה גדולה".

"בניגוד לאויבינו, את המאבק שלנו אנחנו מנהלים תוך שמירה על טוהר הנשק, ותוך ניסיון מתמיד למנוע ככל האפשר פגיעה בחפים מפשע. אין צבא מוסרי יותר מצבא ההגנה לישראל. אגרוף הפלדה שלנו קפוץ ודרוך, אבל לפני הכל הוא תלוי ברוח. רוח העשויה ללא חת, של המשרתים והמשרתות בצה"ל. בכל יחידה, בכל תפקיד", הוסיף נתניהו.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן דיבר על האחדות בצה"ל. "כולם – בעת שלובשים מדים – עם אחד, שנלחם על חייו, על ביתו, על עתידו. האויבים שסביבנו שינו במרוצת השנים את שמותיהם ואת פניהם, אבל המזרח התיכון עדיין סוער, ואנחנו ממשיכים לשמור על העליונות האיכותית וְהערכית שלנו – זוֹ שמלווה אותנו כבר שבעים שנה. אנחנו יכולים להביט לאחור בהרבה גאווה, ואל המחר – בהרבה ביטחון".

הרמטכ"ל גדי איזנקוט פתח בציטוט מיומנו של בן גוריון עם הכרזת המדינה. "בארבע אחר הצהריים הוכרזה העצמאות היהודית והוקמה המדינה- גורלה בידי כוחות הביטחון".

"במילים אלו, הפקיד ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל את הערבות לביטחון המדינה בידי צה"ל- צבא ההגנה לישראל. שבעה עשורים לאחר מכן, כאן, בלטרון למודת הקרבות עוד מימי התנ"ך, אנו ניצבים כולנו יחד. העשייה הנזקפת לזכות כל אחד מהיושבים כאן- מספרת את סיפורו של צבא ההגנה לישראל. צבא אשר צומח מתוך העם, שמותיר את עקבותיו לכל אורכה ורוחבה של הארץ הזו, ומבטיח את קיומה מיום היווסדה ועד עצם היום הזה. זהו צבא אשר מרכין את ראשו לנוכח האובדן ונושא את מבטו בגאווה למראה הישגיו; צבא ערכי הנושא עמו את זיכרון העבר, ומחויב לעתיד של ביטחון ושל שקט. צבא שבכל דור ודור ידע מציאות מורכבת- לא עצר ולא נח על חרבו", הוסיף הרמטכ"ל.

הוא התייחס לאתגרים הביטחוניים העומדים לפתחו של הצבא. "חיילים ומפקדים, על כולנו מוטלת האחריות- להיערך לאתגרים שבגבולותינו ומעבר להם. הנפיצות והמורכבות בזירות השונות, מאמצי ההתעצמות של אויבינו וניסיונותיה של איראן להעמיק את אחיזתה סמוך לגבולותינו- כל אלה מחייבים אותנו ליוזמה ונחישות ולחזק את ההיערכות ואת המוכנות לכל תרחיש. צה"ל ימשיך לפעול באחריות, בשיקול דעת ומתוך מחויבותנו להבטחת ביטחונה של מדינת ישראל. אתגרים רבים ניצבים לפתחינו - אך אני יודע כי נוכל להם בעיקר בזכות האנשים, הרוח, הטכנולוגיה והיצירתיות. בזכותכם ובזכות פקודיכם- עוצמתו של צה"ל תעמוד לצדנו. רעיי בני כל הדורות, מפקדים ולוחמים, אני מודה לכם על המחויבות והתרומה ומשוכנע שנעמוד מול כל אתגר. היו ברוכים- אני מצדיע לכל אחד ואחת מכם".