קריית המודיעין של צה''ל יוצאת לדרך

משרד הביטחון פרסם את המכרז להקמת קריית המודיעין בנגב, שתביא לדרום הארץ את מיטב המוחות הטכנולוגיים של צה"ל.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ח

קריית המודיעין של צה"ל - הדמייה
קריית המודיעין של צה"ל - הדמייה
צילום: דוברות משרד הביטחון

משרד הביטחון פרסם היום (רביעי) את המכרז להקמת קריית המודיעין סמוך לצומת שוקת בנגב, על שטח של כ- 2,500 דונם, מתוכם כ- 350 אלף מ"ר בנוי.

מדובר במכרז הגדול והמורכב ביותר שמנהלת מערכת הביטחון במסגרת הפרויקט הלאומי של מעבר צה"ל דרומה.

המכרז להקמת קרית המודיעין מתבסס על שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי (PFI) - הכולל מימון, תכנון, הקמה ותפעול של הבסיס לתקופת זכיינות של 26 שנים. עלות הקמת קריית המודיעין שתיבנה בלקית מוערכת במיליארדי שקלים.

חמש קבוצות העפילו לשלב המכרזי, בתום הליך המיון המוקדם (PQ): 'אלקטרה ומינרב', 'שיכון ובינוי', 'אפריקה-ישראל', 'שפיר', ו'אשטרום'. קבוצות אלה יתמודדו במכרז המתפרסם היום, אשר צפוי להסתיים במהלך שנת 2020 בבחירת הזכיין.

קרית המודיעין בצומת שוקת תיבנה כ"בסיס חכם" תאופיין בחדשנות תכנונית, תשתיות מתקדמות ויעילות אנרגטית. לבסיס יעברו יחידות אגף המודיעין, אשר יפנו שטחים באזורי ביקוש בגוש דן. זאת כחלק מתכנית רב-שנתית של ממשלת ישראל לטובת קידום פתרון בעיית הדיור ושדרוג התשתיות בנגב.

במשרד הביטחון אומרים כי הקמת קריית המודיעין בנגב תוביל לפיתוח כלכלי באזור, יותר מ-800 עובדים יועסקו באופן ישיר בקריית המודיעין, ואלפי מקומות עבודה נוספים שייווצרו בעקבות הפעילות שקרית המודיעין תייצר.

כמו כן, המהלך יביא לנגב את מיטב המוחות הטכנולוגיים של צה"ל אשר ישולבו באקדמיה, בפרויקטים משותפים עם תעשיית ההיי-טק - ויהווה בסיס לשיתופי פעולה של חברה-צבא-אקדמיה. אשר יחזקו את מטרופולין באר שבע, כמרכז טכנולוגי חדש בישראל, עם דגש מובהק לתחום הסייבר.

לאור האתגר הגדול של העברת אלפי משרתי קבע וחיילים לקרית המודיעין שבנגב, נדרש מאמץ משותף של כלל משרדי הממשלה בנושא פתרון תחבורתי של רכבת ישירה לבסיס, מעטפת תומכת למשרתי הקבע וכן פתרונות דיור באזור.

במערכת הביטחון נקבע כי סוגיות אלו יסוכמו לצד התקדמות הפרויקט, כדי לא לפגוע בלוחות הזמנים להקמת הקריה, ויהוו תנאי לאכלוס קריית המודיעין.

המנהל לפרויקטים לאומיים במשרד הביטחון (לשעבר מנהל המעבר דרומה) אשר מקדם את הפרויקט המדובר, השלים בשנים האחרונות את העתקת בסיסי ההדרכה מצריפין לקריית ההדרכה (עיר הבה"דים) – שבה משרתים כ-10,000 חיילים ואנשי קבע. כמו כן, המנהל נמצא בשלבים האחרונים לבחירת הזכיין שיקים את קריית התקשוב הטכנולוגית בבאר שבע.

‏שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי "אמ"ן הוא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל. החלטנו לפרסם המכרז בעת הזאת מתוך אחריות לאומית. זאת למרות שטרם סוכם פתרון תחבורתי של רכבת ישירה ומעטפת לשימור משרתי הקבע שיעברו לדרום.

''העברת רוב משרתי אמ"ן מאזור המרכז דרומה, ואחריהם עשרות חברות הייטק וסייבר ישנו את פני הנגב. אני מקווה שעד להשלמת המכרז יימצא הפתרון שיבטיח את הצלחת המהלך", הוסיף ליברמן.

ראש המנהל לפרויקטים לאומיים במשרד הביטחון , תא"ל (במיל') איציק כהן, אמר כי "בימים אלה אנחנו מנהלים ארבעה מכרזי ענק תשתיתיים בשיטת ה- PFI, כאשר קריית המודיעין היא הפרויקט הגדול והמורכב ביותר במסגרת המהלך הלאומי שאנו מקדמים. המטרה שלנו בראש ובראשונה היא לפעול לשיפור היכולות המבצעיות של צה"ל, תוך פינוי קרקעות באזורי הביקוש במרכז הארץ.

''הצלחת מעבר אמ"ן לנגב מחייבת את התגייסותם של כלל משרדי הממשלה לגיבוש פתרונות בתחומי התחבורה והדיור, הן למשרתי הקבע ובני משפחותיהם - כמו גם לכלל תושבי הנגב", הוסיף.