תופעה:
שתיית משקאות אנרגיה הסתיימה בבי"ח

עשרות בני נוער טופלו בחודשים האחרונים בסורוקה לאחר צריכת כמויות גדולות של משקה אנרגיה. הם סבלו מלחץ דם גבוה, הפרעות שינה וריכוז

ערוץ 7 , כ"ג באייר תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: שאטרסטוק

עשרות בני נוער, בגילאי 13 עד 14, פונו בחודשים האחרונים למרפאה הקרדיולוגית במרכז הרפואי סורוקה עם תלונות על דופק מהיר, לחץ דם גבוה, הפרעות שינה והפרעות ריכוז.

בממוצע, 10 ילדים בשבוע פונו למרפאה עם תלונות זהות. הצוות הרפואי שזיהה סימפטומים דומים שמהם סבלו בני הנוער מצא כי בכל המקרים צרכו הילדים כמויות גדולות של משקה אנרגיה.

הסכנה הבריאותית בשתיית משקאות אנרגיה ידועה כבר מספר שנים. ארגון הבריאות העולמי הגדיר את משקאות אנרגיה כ"סכנה לבריאות הציבור".

האיגוד אוסר על צריכה של משקאות המכילים קפאין על ידי ילדים, בעיקר בשל הסיכונים לילדים מגירוי יתר של מערכת העצבים.

אחד המרכיבים העיקריים במשקאות האנרגיה הוא הקפאין שהוא חומר פעיל שנמצא באופן טבעי בקפה ובתה, טאורין שהוא למעשה חומצת אמינית שמיוצרת באופן טבעי בגוף ושלה מיוחס חלק בוויסות פעימות לב, התכווצויות שרירים ורמות האנרגיה בגוף, וסוכר שהוא אחד הרכיבים השכיחים ביותר במשקאות אנרגיה וצריכה מוגברת שלו יכולה לגרום להשמנה ולסוכרת, ועשוי להוביל לתחושת תשישות ו"נפילת מתח" .

נמצאה עלייה בפניות של בני הנוער למרפאה הקרדיולוגית בעיקר לאחר חג הפסח ויום העצמאות. כל הנערים טופלו ונמצאים במעקב של המרפאה.

ד"ר אביבה לויטס, קרדיולוגית ילדים ומנהלת יחידת הדמית לב בסורוקה, מסבירה כי "בחודשים האחרונים, בעיקר אחרי החגים וסופי שבוע הגיעו ילדים רבים עם תלונות של דופק מהיר, עצבנות , אי שקט וירידה בתפקוד היומיומי, תוך כדי ברור וטיפול הבנו כי מדובר בתופעה חמורה של שתיית משקאות אנרגיה ברמה מוגברת שעלולה להשפיע לרעה על הבריאות ואינה מומלצת, על ההורים להבין את ההשלכות ולהשגיח על ילדיהם".