שחר סטרוג ז''ל
שחר סטרוג ז''לצילום: דובר צה"ל

ועדת הבדיקה שהקים צה''ל בעקבות האסון ביחידת דובדבן קבעה כי סמ''ר שחר סטרוג ז''ל נהרג כתוצאה ממשחק בנשק יחד עם חברו ליחידה סמ''ר נ'.

הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום נגד נ' בגין הריגת חברו. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו של נ' עד תום ההליכים ושופט בית הדין הצבאי ביפו קבע כי מעצרו יוארך בשבוע.

חברי ועדת החקירה קבעו כי הגורם הישיר למותו של סמ"ר סטרוג ז"ל הוא ביצוע ירי של סמל נ׳ באקדח ללא תותב לעברו, במהלך הכנות לאימון בעת המתנה בחדרי המגורים ביחידה.

עוד קבע הצוות כי קיימת תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק בקרב צוות הלוחמים אליו השתייכו השניים, וככל הנראה לא מדובר באירוע בדיד.

צוות הוועדה קבע כי לא התקיימה בקרת מפקדים מספקת למניעת שימוש בנשק בניגוד לפקודות ולנהלים למרות המודעות לאפשרות כזו, וזאת לאחר שאירעו שלושה אירועי פליטת כדור קודמים מנשק ביחידה.

חברי הוועדה הגישו מספר המלצות הנוגעות להגדרת נהלי הבטיחות ונשיאת אקדחים ביחידות צה״ל השונות לצד אופן הלמידה הנדרש מאירועי בטיחות בין היחידות השונות. הרמטכ״ל קיבל את מסקנות והמלצות וועדת החקירה.

לאור חומרת האירוע וממצאי ועדת החקירה החליט הרמטכ״ל על מספר צעדים פיקודיים, בהם ביטול מינויו של מפקד היחידה (קצין בדרגת סא״ל) לתפקיד מפקד חטיבה ועיכוב קידומו לדרגת אל״ם בשנתיים, מתן נזיפה חמורה למפקד הפלגה (קצין בדרגת רב סרן) ועיכוב של שנתיים בקידומו והדחת מפקד הצוות (קצין בדרגת סגן).

כמו כן, החליט מפקד עוצבת הקומנדו להדיח את סמל הצוות (לוחם בדרגת סמ״ר). היום הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד סמל נ', בעבירה של הריגה.

דובר צה''ל תא''ל רונן מנליס אמר כי ''יחידת דובדבן היא יחידת עילית, מקצועית ומובילה הלוקחת חלק מרכזי ומשמעותי באתגרי הבטחון השונים של צהל מדי יום ולילה. מותו של סמ״ר שחר סטרוג ז״ל הוא אירוע קשה שתוחקר בצורה יסודית למען לא ישנה. צה״ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה''.

רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן עו"ד אליסף מלמד, המייצגים את הלוחם מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו ''קיבלנו באכזבה רבה את החלטת הפרקליטות הצבאית על בחירת סעיף האישום של הריגה. צוות ההגנה סבור כי חומר החקירה, כמו גם דבריו העקביים של הלוחם, מלמדים בבירור שסעיף האישום הראוי בנסיבות המקרה הטראגי הוא גרימת מוות ברשלנות.

''בנסיבות אלה לא יהיה מנוס מהבאת התיק להכרעת בית הדין הצבאי ולפריסת התמונה המלאה וכל טענות ההגנה בפני השופטים. אנו משוכנעים כי לאחר שבית הדין יבחן את חומר הראיות וישמע את עדותו של הלוחם, הוא ימצא לאמץ את עמדת ההגנה", הוספו הפרקליטים.

האירוע הקשה התרחש ביום שלישי ה-20 במרץ בבסיס צה"ל במרכז הארץ. שחר סטרוג בן ה-20 מגבעתיים נפצע באורח קשה ופונה לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים, שם נאבקו הרופאים על חייו אך נאלצו לבסוף לקבוע את מותו.

כאלף בני אדם השתתפו בהלוויתו של סטרוג, בחלקה הצבאית בבית העלמין קריית שאול בתל אביב. הוא הותיר אחריו זוג הורים, קובי ומיכל, ואחות בת 15.

מיכל, אמו של שחר, ספדה לו "חיים של אימא, גאוות עולם שלי, איזה נדיר אתה. היית כל כך מאושר ולכן לא דאגתי, כל מי שמכיר יודע שכשאתה מתקשר, כתוב על הצג 'שחר המלך'. שחר המלך לא יתקשר אליי יותר", אמרה.

"אני בשוק ממה שאני כותבת, איך יכול להיות שאשרוד, זוכרת שאמרתי לך שתשמור על עצמך כי בלעדיך אין לנו חיים וחיינו חרבו", הוסיפה האם בבכי. "היית נסיך מושלם, מאיזה חומר קורצת, ומה אתה עושה ברגעים הקשים. לא יודעת מה אני אמורה להגיד, פאר היצירה שלי, בחיים לא ניפרד".