ארגוני הנשים: נגד פסקת ההתגברות

18 ארגונים כולל ויצו, שדולת הנשים, ואפילו איגוד מרכזי הסיוע לקורבנות תקיפה מינית נוקטים עמדה בסוגיה הפוליטית.

גיל רונן , כ"ד באייר תשע"ח

שופטות העליון
שופטות העליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שמונה עשר ארגוני נשים פנו לשר האוצר, משה כחלון, בדרישה למנוע את חקיקת פסקת ההתגברות, אשר תגביל את יכולתו של בג"צ לפסול חוקים.

הארגון הגדול ביותר החתום על המכתב הוא ויצו. מרבית הארגונים האחרים מזוהים בדרך זו או אחרת עם הקרן החדשה לישראל, והם כוללים את שדולת הנשים, איגוד מרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית ולנפגעי תקיפה מינית בישראל, האגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים וחקר המגדר, איתך-מעכי משפטניות למען צדק חברתי, אחותי, אישה לאישה, נסיכת המדבר ועוד.

"בג"ץ אמור להגן על זכויות המיעוט במדינה", כותבים הארגונים. "כארגונים המקדמים זכויות נשים זה עשרות שנים ופועלים לצמצום האפליה כנגד נשים בישראל, יש לנו לא פעם ביקורת נוקבת על בית המשפט. יחד עם זאת, הארגונים החתומים מטה מודעים לחיוניותו וחשיבותו ההיסטורית של בג"ץ אשר העניק לנשים זכויות בסיסיות וחשובות, אשר נמנעו מהן בחוק הקיים.

"זאת ועוד, אנו כחברות בארגוני נשים מבינות עד כמה נשים מקבוצות מיעוט באוכלוסיה זקוקות להגנה של בית המשפט העליון מפני גחמות משתנות של חברי וחברות הכנסת. לעתים קרובות, בנסיבות פוליטיות משתנות, זכויותיהן של נשים מקבוצות מופלות – כגון, נשים ערביות, נשים חרדיות, נשים מזרחיות, נשים יוצאות אתיופיה, דוברות רוסית ומבקשות מקלט – אינן נשמרות".

כדוגמה לחשיבותו עבור נשים, המכתב מציין כי בית המשפט פסל את סעיף החוק אשר שלל קצבת הבטחת הכנסה מאמהות "חד הוריות" בגין שימוש או החזקת רכב. "בזכות פסיקת בג"ץ בעניין זה שונה סעיף החוק ונמנע העוול – שאושר לפני כן על ידי המחוקק – לנשים מאוכלוסיות מוחלשות".

הארגונים מציינים כי "החשש הממשי של ארגוני הנשים, המייצגים מאות אלפי נשים בישראל, הינו כי זכויות רבות של נשים שהינן פירות מאבק של עשרות שנים לעבר שוויון, יירדו לטמיון, באמצעות חקיקה משתנה הנתונה למצב הרוח הלאומי, לשיקולים קואליציוניים ודעת קהל".