מהפכה: רישיון עסק על פי תצהיר

יו"ר ועדת הפנים יואב קיש: "בכוונתי להקל על בעלי מזנונים ובתי קפה כך שרישיון העסק יינתן על פי תצהיר בלבד".

ערוץ 7 , כ"ג באייר תשע"ח

דורש הסברים. יואב קיש
דורש הסברים. יואב קיש
צילום: Miriam Alster/Flash90

ועדת הפנים של הכנסת קיימה היום (שלישי) בדיון נוסף על הצעת חוק רישוי עסקים, שיאפשר לראשונה קבלת רישיון עסק על פי תצהיר בלבד.

"בעולם המציאות, עמדת משרד הבריאות בעניין רישוי עסקים לא רלוונטית", אמר בדיון יו"ר הועדה ח"כ יואב קיש.

"במציאות בעלי עסקים התייאשו מהאפשרות לקבל רישיון, רובם פועלים ללא רישיון ולכן גם ללא ביקורת ופיקוח. אנחנו רוצים בחוק המוצע ללכת למודל של קבלת רישיון על פי תצהיר בעל העסק בלבד, ואז, אם בביקורת הוא נכשל, ייפסל רישיונו. במחצית מהמקרים לא יבואו לבדוק אותו והרישיון הזמני ייהפך לקבוע. אנשים רוצים להתפרנס. אולי אחוז אחד יטעה, אבל בגלל המיעוט הזה לא נקשה על כולם. אנחנו רוצים לפשט", הסביר קיש.

הוועדה דנה היום ברישוי בתי קפה ומזנונים. 18,300 בתי קפה ומזנונים פועלים בארץ. משרד הבריאות דורש שהם ייבדקו על ידי הרשויות המקומיות לשם קבלת רישיון עסק. עמיר יצחקי, ראש מערך בריאות הסביבה הסביר, "יש שני שלבים – תכנון העסק ותפעולו. אם אחד משני השלבים האלה לא נעשה כמו שצריך – תהיה קטסטרופה".

יו"ר הוועדה ח"כ קיש תהה "מה הקטסטרופה?" ויצחקי השיב "תחלואה". קיש הוסיף והקשה: "האם זה קרה לנו בעבר?" ויצחקי השיב "ודאי". על כך ענה קיש: "אפשר לא לעשות מזון ואז לא יהיו הרעלות".

יו"ר הוועדה יואב קיש פנה לרמ"ח חקיקה ברשות הכבאות, יצחק שמעוני: "כיבוי אש כבר עשו את העבודה. בתי קפה יכולים לקבל אישור כיבוי אש על סמך תצהיר בלבד?" שמעוני: "עד גודל של 150 מ"ר, ועד קיבולת של 50 איש - כן. עשינו פילוח. יש דרישות מצילות חיים בהן החמרנו, אבל הסתבר שב-100,000 מתוך 150,000 עסקים לא מדובר בהצלת חיים, ואם כך אין לנו בעיה".

בתחילת הדיון דיבר אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שהסביר "ה-OECD עשו סקר רגולציה בכל 35 מדינות הארגון. המדינה היחידה המוזכרת בדו"ח כדוגמה ומופת איך עובדים על הורדת רגולציה, היא ישראל. בין 2015-2017 אין מדינה בעולם שהורידה יותר רגולציה מישראל. מתוך 350 הליכים רגולטוריים שמיפינו , הצלחנו כבר לוותר על 97. זו עבודה סיזיפית. אם יש מפתח שוודי שיכול להזניק אותנו בדירוג הבינלאומי, זה חוק רישוי עסקים שלפניכם. אני מבקש שתעבירו אותו במושב הזה. זו תהיה רפורמה כלכלית אמתית".

יו"ר הוועדה, ח"כ קיש ציין "פיצלנו את הפרק הזה מחוק ההסדרים כי רצינו חקיקה מיטבית. המטרה היא להשלים את החוק במושב זה. זה יעזור לכל העסקים הקטנים והבינונים ולכלכלה בכלל".

ח"כ יעקב אשר הוסיף "אני משבח את העבודה. כמה קשה ומבלבל מצב העסקים היום. אתה הולך ימינה ושמאלה והפקיד משנה את דעתו. רישוי עסקים על פי תצהיר יפתח פתח גדול ויוריד את אלמנט הפחד ממי שרוצה להקים עסק או לשנות עסק תוך כדי תנועה".