המשבר הקואליציוני הבא?

ישראל ביתנו הודיעה בוועדת החוקה כי תתנגד להצעת חוק שיפוט בתי דין הרבניים המגדילה לטענתה את סמכויות בתי הדין הרבניים

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ג באייר תשע"ח

במוקד העימות. בתי הדין הרבניים
במוקד העימות. בתי הדין הרבניים
צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

ועדת החוקה, חוק והמשפט של הכנסת דנה היום (שלישי) בהצעת חוק שיפוט בתי דין רבניים המבקשת לאפשר להטיל סנקציות כלכליות על סרבני גט המגעים לארץ גם אם הם אינם אזרחי המדינה.

חברי הכנסת ביקשו שלא לאפשר את אישור הצעת החוק וטענו כי החוק, שבמקורו נועד לסייע לעגונות ומסורבות גט מהעולם, מעניק סמכויות יתרות לבתי הדין הרבניים.

חה"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) טען בדיון, "החוק בנוסחו הנוכחי בא לפתור בעיה לנשים הזקוקות לפתרון אך הוא חייב להיות מצומצם. פה מדובר על הרחבת סמכויות בתי הדין לכולי עלמא ולפרוש חסות על יהודי כל העולם. לשון החוק מדברת גם על נישואין אזרחיים. אם כבר, למה להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים ולא בתיה"ד למשפחה?

"האם תינתן פה עדיפות לאזרחי ישראל? החוק הזה כמו גבינה שוויצרית מחוררת, עומד בניגוד להסכמים הקואליציוניים ולא ניתן להעביר אותו. הוא עומד בניגוד לסיכומים מסוף הכנס הקודם. נהיה מוכנים לשמוע דברים שיש עליהם הסכמה רחבה אבל הנוסח הזה לא יעבור", הבהיר.

ח"כ אורי מקלב תקף בחריפות את חברי הכנסת ואמר כי עמדתם מתואמת ותואמת מול עמדת ארגוני הרפורמים. "כל המניע שלהם הוא שנאה תהומית לדת, מתקפה פרועה זו באה להחליש את כוחו של בית הדין הרבני, כל מטרת החוק הוא סיועה לנשים עגונות ברחבי העולם, אין פה עזרה לאותם הנשים אלא יש פה מלחמה בדת, בבתי הדין ובדיינים, זהו פופוליזם זול על גבם של אותם נשים עגונות".

"במקרים בהם נמצאים נשים עגונות בחו"ל אין מי שיכול לסייע להם, בתי הדין עושים כל מאמץ בכדי להגן על אותם נשים עגונות. אילו אותם מספר חברי כנסת שפועלים כל הזמן בכדי לצמצם את סמכויות בתי הדין. משמיצים ומכפישים את ביה"ד בכל דרך ובכל צורה. מדובר בפופוליזם זול ואכזרי על גבם של אותם נשים עגונות, זו שנאת עם הארץ לתמידי חכמים".

הרב שמעון יעקובי, היועץ המשפטי לשיפוט רבני בבתי הדין הרבניים, הסביר, "היוזמה שלנו הייתה לגבי נשים כי לגברים יכולים להיות כל מיני פתרונות אך נמסר לנו שאין הצדקה לחלוקה מגדרית. מדובר על מקרים שהבעל מצוי בארץ ואנחנו יכולים לפעול עליו באכיפה, לא הבאנו אותו בכוח. זה לב הצעת החוק".

עו"ד מוריה כהן בקשי מייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים תמכה גם היא בהצעה, "בדקנו את הדברים במישור המשפט הבין לאומי וברור שיש כאן משהו חריג אך במתווה מאוד זהיר, סבר המשנה ליועמ"ש שניתן למצוא מענה לנשים עגונות שעשו מאמצים להתיר עגינותן ללא הצלחה. בהיותן נשואות כדת וכדין, כללי הדין האזרחיים המכירים בכך לא יאפשרו בד"כ נישואין נוספים ברוב המדינות".

יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, טען מנגד "אחד מעמיתי מעבר לים חשב שאני צוחק עליו שכן לא יכול להיות שממשלת ישראל תחוקק משהו שקשור אליהם בלי להתייעץ איתם כלל, לשמוע את דעתם על משהו שעלול לתפוס סמכות גם לגביהם. אנחנו במשבר חסר תקדים עם יהודי העולם אז במקום לשלוח כבאי שולחים את הפירומן? זה ממש כמו לשים אצבע בעין. ממונופול קטן רוצים לייצר פה קונגלומרט".