באופוזיציה מודאגים מביטול ההסכם

"אנחנו נהיה בין הראשונים לשלם את המחיר בין אם זה יוביל לאיראן גרעינית או למלחמה", אומרת הערב יור מרצ ח"כ תמר זנדברג.

חזקי ברוך וניצן קידר , כ"ג באייר תשע"ח

באופוזיציה מודאגים מביטול ההסכם-ערוץ 7
תוקפת. זנדברג
צילום: אליאור כהן/TPS

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, תוקפת הערב (שלישי) את החלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן.

"מאחלת לתושבי הצפון לילה שקט ובטוח", פתחה זנדברג אך הוסיפה, "הערב אזרחי ישראל בטוחים פחות. זו החלטה רעה שמסכנת את אזרחי ישראל והעולם כולו. אנחנו נהיה יהיו בין הראשונים לשלם את המחיר בין אם זה יוביל לאיראן גרעינית או למלחמה. שתי האופציות גרועות יותר מההסכם".

לדבריה, "אי אפשר להתעלם מכך שנתניהו היה שותף למהלך המסוכן הזה, ואני קוראת לראש הממשלה לעדכן את אזרחי ישראל אם יש לו אלטרנטיבה ואם לא, לחזור בו מעמדתו ולשכנע את הנשיא טראמפ לחזור להסכם יחד עם מדינות אירופה ולמנוע התגרענות אירנית מואצת או מלחמה. דווקא כאשר אנחנו חוששים מהתבססות איראנית בסוריה הדבר האחרון שהאזור צריך זה עוד גורם של חוסר יציבות".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) מביעה דאגה מההחלטה, "הודעתו של טראמפ יוצרת מצב חדש באזור. אף שבהסכם יש פגמים, המצב עלול להחמיר לכדי התגרענות מואצת של איראן או לחלופין סכנת מלחמה, אם בעקבות ההודעה הוא יבוטל כליל. יש לקוות שתימצא דרך להסדר חדש".

ח"כ עפר שלח, חבר ועדת חוץ וביטחון ויו"ר סיעת יש עתיד, קורא לממשלה לפעול בעקבות ההחלטה, "ההחלטה החד משמעית של הנשיא טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן צריכה להיות תחילתו של סדר חדש. הצעד הבא הוא גיוס העולם כולו, כולל השותפות האחרות להסכם שלא פרשו ממנו, לעיצוב מצב נכון יותר, תוך תיקון כל חסרונותיו של ההסכם הקיים: תיבלם התוקפנות האיראנית כלפי ישראל ומדינות אחרות באיזור; תיעצר תכנית פיתוח הטילים של איראן, וישופרו הסעיפים הנוגעים לתקופה שאחרי פקיעת ההסכם הנוכחי".

"לשם צריכה מדיניות ישראל לכוון, לזה אנחנו צריכים לרתום את אירופה ולעזור לשכנע את רוסיה להצטרף. לשם, ולהחזרת ארה״ב לתפקיד פעיל ומוביל באיזור. רק כך יהפוך הצעד ההחלטי שנקט היום נשיא ארה"ב לתחילתו של עולם טוב יותר", הוסיף שלח.

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון תקף גם הוא את החלטת טראמפ, "‏ביטול הסכם איננו תכנית. נתניהו וטראמפ גוררים את כולנו למלחמה מיותרת ומתייחסים למזרח התיכון כאל מגרש המשחקים הפרטי שלהם. נתניהו וטראמפ הם שני מנהיגים כושלים המצויים תחת ענן של חקירות פליליות. אינני סומך על שיקול דעתם".

"הפרישה מההסכם ללא הצגת פתרון אלטרנטיבי שימנע את התגרענותה של איראן, מעידה על חוסר האחריות של נתניהו וטראמפ העסוקים בהפרחת ספינים והבערת המזרח התיכון במטרה להסיט את תשומת הלב מהוואקום המנהיגותי שלהם", הוסיף גילאון.

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, מציג עמדה מעט שונה, "הופעתו המרשימה של נשיא ארה״ב הערב וההחלטה על פרישה מהסכם הגרעין ושמירה עליו מצד שאר המעצמות היא הזדמנות מדינית עבור ישראל להשיג הישגים חשובים בכמה חזיתות. האינטרס הלאומי שלנו הוא מניעת יכולת גרעינית מאיראן וריסון התנהלותה - כל צעד בכיוון זה הוא חיובי".

לדבריו, "מצד אחד, פרישתה של ארה״ב מציבה תמרור אזהרה ויכולה להפוך את איראן ובנות חסותה לזהירות עוד יותר. מצד שני, שימור ההסכם מצד אירופה, סין ורוסיה הוא כלי חשוב לפיקוח על פרויקט הגרעין האיראני והמשך לחץ על אירן להפסקת החסות והמימון של אירגוני הטרור. על ממשלת ישראל להעמיק את התיאום עם כלל השחקנים בזירה הבינלאומית ובמקביל לפעול למיגור הטרור האיראני ולמנוע את התבססות שלוחותיה בגבול הצפוני".