אובמה מאוכזב: ''טעות חמורה''

נשיא ארה''ב לשעבר תוקף את החלטת טראמפ לפרוש ממהסכם עם איראן. רוחאני: "טהרן תישאר בהסכם בלי וושינגטון''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ג באייר תשע"ח

נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה מותח ביקורת על החלטת הנשיא הנוכחי דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, שנחתם בתקופת כהונתו של אובמה ובהובלת שש מעצמות, ביניהן ארצות הברית.

''אני סבור שההחלטה לסכן את ההסכם עם איראן בלי שהיתה כל הפרה איראנית של ההסכם, היא טעות חמורה", אמר אובמה.

סגן נשיא ארה״ב לשעבר, ג'ו ביידן, טען כי "הנשיא טראמפ יצר משבר לאינטרסים הפוליטים שלו שמעמיד אותנו על מסלול התנגשות לא רק עם יריב אלא גם עם השותפים הקרובים שלנו".

גם נשיא איראן חסן רוחאני תקף את נשיא ארצות הברית טראמפ בעקבות הפרישה מהסכם הגרעין, ואמר כי "זו לא הפעם הראשונה שטראמפ מפר החלטות בינלאומיות. ארצות הברית מעולם לא קיימה את התחייבויותיה בהסכם.

"טהרן תישאר בהסכם בלי וושינגטון. אם השיחות ייכשלו", איים הנשיא רוחאני, "הרפובליקה האיסלאמית תמשיך להעשיר אורניום בשבועות הקרובים - הרבה יותר מבעבר".

טראמפ שמסר את ההצהרה הדרמטית בבית הלבן, אמר כי "ההסכם עם איראן הוא נוראי, הסכם שלא הביא שלום - ולעולם לא יביא. בלב ההסכם עם איראן יש פיקציה אדירה, לפיה המשטר הרצחני מעוניין רק בתוכנית אנרגיה גרעינית למטרות שלום".

ראש הממשלה נתניהו אמר בעקבות החלטת טראמפ, "ההחלטה לפרוש היא החלטה נכונה, נבונה ואמיצה. לו ההסכם היה נשאר על כנו, תוך כמה שנים הוא היה מאפשר לאיראן להעשיר מספיק אורניום כדי לייצר ארסנל שלם של פצצות גרעיניות".