"לכו לכלא ואל תשתפו פעולה"

הרב טאו קורא לבנות דתיות שלא להגיע לראיונות דת בלשכות הגיוס. "בנות אמיצות הצילו את ישראל. צריך להפסיק את התופעה''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ח

 לשכת גיוס ירושלים
לשכת גיוס ירושלים
צילום: אורי לנץ, פלאש 90

ראש ישיבת הר המור, הרב צבי ישראל טאו, נחשף לעדויות של בנות דתיות שזומנו לראיונות בלשכת הגיוס במטרה לברר האם הן שומרות על אורח חיים דתי שמקנה להן את האפשרות לקבל פטור משירות צבאי.

הרב טאו תקף את לשכות הגיוס וקרא לבנות שלא לשתף פעולה, "ישבו בכלא ויגידו 'אנחנו מוכנות לעשות הכל כדי לעצור את הזוועה הזאת'. הדבר הזה זה פשע, זה פשע כלפי הבנות. זה הבעת חוסר אמון. זה חשדנות. ויש בזה אינטרס פוליטי. כוח אחר מעורב בזה. לא מטרה צבאית. לא מטרה של ביטחון".

הרב מחדד את דבריו ואומר שגם אם בת דתייה יודעת שתקבל את הפטור מגיוס ברגע שתגיע לראיון, אסור לה להגיע לראיון בלשכת הגיוס. "צריך לחשוב על הכלל. צריך להפסיק את התופעה, זאת רדיפה וכפייה, והמחוקק לא התכוון לזה.

''שום מחוקק של גיוס לא התכוון לדבר הזה. זה ניצול לרעה, אינטרס פוליטי שמתערב בדבר שהוא מובהק כלל ישראלי. צבא וביטחון בנוי על אמון. זה נקרא אחוות לוחמים?", תהה הרב טאו.

''הדבר הזה מראש הוא כניעה וזה רקוב. צריך לנסוך בהן אומץ וגבורה. עם ישראל צריך בנות אמיצות. בנות אמיצות הצילו את ישראל. בנות ישראל תמיד מסרו את נפשן. איפה הרוח? איפה הרוח האיתנה? והן לא צריכות לפחד משום דבר. אם לא יהיה אומץ, ישכנעו ויעבירו על דת, ותהיה כניעה, ותהיה היסחפות עם הזרם ועם התרבות השלטת... הבנות יסרבו לדבר הזה".

ארגון חותם שפרסם את דבריו של הרב טאו מקווה שהעתירה שהוגשה לבג''ץ על ידי הארגון תפסיק את תופעת הראיונות שנערכים בלשכות הגיוס לבנות דתיות.

''אנו מקווים שבית המשפט יהיה ער למצוקת הנערות וישים סוף להתנהלותם הפוגענית של לשכות הגיוס, החורגת מגבולות סמכותם על פי החוק. נערה המעוניינת לתרום את חלקה למדינה במסגרת השירות הלאומי, כפי שהחוק מאפשר לה, אינה צריכה לעבור מסכת חקירות פולשניות שפוגעת בפרטיותה ומערערת על אמינותה כאחרונת העברייניות", אומרים בארגון חותם.

''במהלך הטיפול שלנו במאות מקרים של זימונים לראיונות דת ופסילת פטורים, נחשפנו למערכת המקבלת החלטות שרירותיות, על פי אמות מידה לא ברורות ולא קבילות, כאשר ההכרעה הסופית נתונה בידי חוקר שפעמים רבות אינו מבין ומכיר את אורח חייהן של נערות דתיות. ובידו לקבוע מי מהבנות דתיה מספיק לטעמו ומי לא עומדת בסטנדרטים שהוא עצמו קבע", הוסיפו אנשי הארגון.