שפירא (מימין) ואסמן
שפירא (מימין) ואסמן צילום: דובר צה"ל

אלוף-משנה דוד שפירא מונה היום (חמישי) למפקד החטיבה המרחבית "עציון", במקומו של אלוף-משנה שרון אסמן, אשר כיהן בתפקיד במהלך עשרת החודשים האחרונים ועתיד להתמנות למפקד החטיבה המרחבית "בנימין".

טקס החילופים נערך באתר "המנזר הרוסי", סמוך למפקדת החטיבה, במעמד מפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן, מפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון תת-אלוף ערן ניב ובנוכחות בני משפחה.

שפירא, בוגר ישיבת ירושלים לצעירים וישיבת הר ברכה, היה הקצין שהסתער וחיסל את המחבל אשר ביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב בשנת 2008. שפירא קיבל על כך צל"ש אלוף.

בשנת 2014, בהיותו מפקד גדוד שמשון, התרחשה פרשת אלאור אזריה בגדוד. שפירא העיד במשפטו של אזריה ושיבח אותו כחייל, אך הוסיף שלא האמין לו נקודתית במקרה שבו הוא מואשם, ולדבריו לא היה צורך בירי במחבל המנוטרל.

מפקד אוגדת איו"ש תת-אלוף ערן ניב פנה בטקס חילופי המח''טים למפקד היוצא שרון אסמן, ''ימים רבים עברו מאז שירתנו אני כמפקד גדוד ואתה כמפקד פלוגה, ביקשתי שתגיע לחטיבת 'עציון' מתפקידך הקודם כי הכרתי את יכולותיך ואת דרך הפיקוד המיוחדת שלך.

''בדרך כלל מפקד חטיבה באזור יהודה ושומרון מכהן שנתיים וממך ביקשנו לסיים תפקיד אחרי שנה מכיוון שאנו רוצים שתשלים את הקמת חטיבת 'בנימין' במתכונתה החדשה, חטיבה שתתמחה בעולם תוכן ייחודי, והגעתך מהחטיבה המרחבית 'עציון' תקל עליך במשימה", אמר תא''ל ניב.

האלוף נדב פדן (מימין) ודוד שפירא
האלוף נדב פדן (מימין) ודוד שפירא צילום: דובר צה"ל


המח''ט היוצא אלוף-משנה אסמן אמר בטקס '''מה אנו ומה חיינו - העיקר הוא המפעל בו אנו חיים. נכה באויב בכל מקום שנשיגנו, נפריע לממש את זממו. תשובתנו נחושה- נצח ירושלים'. משפט אלמותי זה אותו טבע מוש מפקד גוש עציון במלחמת העצמאות, במקום זה טרם נפילתו, היה לנו מצפן ודרך. ביצענו למעלה מאלף פשיטות בשנה זו במסגרתן עצרנו חוליות טרור וטרור עממי, החרמנו אמצעי לחימה וכספי טרור.

''האתגרים בגזרה מחייבים אותנו להיות מוכנים ודרוכים כל העת ולהתאים עצמנו למצבים משתנים תוך פעולה זריזה חדה ומדויקת. טרור פוגש צבא ואזרח פוגש שגרה הייתה מטרתנו. כך מצאנו עצמנו באחד מימי השישי מחלצים עם כוחות משמר הגבול ו'דובדבן' אזרח ישראלי שנכנס בטעות לאבו דיס והותקף על ידי ההמון''.

אל''מ אסמן הוסיף, ''גזרנו על עצמנו חובה לשפר את איכות החיים במרחב. זאת על ידי שיח אמיץ וכנה, ועשייה אזרחית לשיפור חייהם של מי שגרים ומטיילים בחבל ארץ יפה ומיוחד זה".

המח''ט הנכנס אלוף-משנה דוד שפירא אמר "זכות נפלה בחלקי לקבל את הפיקוד על החטיבה המרחבית 'עציון' בשנת ה-70 למדינת ישראל, זכות להלך בשבילי ההיסטוריה ולחזק את ההווה המתחדש פה. זכות שהיא חובה. אני נכנס היום לתפקיד בתחושת שליחות ואחריות גדולה".

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי בירך את אל"מ דוד שפירא על מינויו למפקד חטמ"ר עציון ואיחל הצלחה לאל"מ שרון אסמן בחטמ"ר בנימין. "זכינו להכיר את אל"מ אסמן כמפקד ואדם, מפקד אמיץ ויצירתי שדאג בכל רגע לביטחון התושבים ואדם נעים הליכות שידע להתחבר לכל אחד מהתושבים באזור.

''כולנו מאחלים לו בהצלחה באתגר החדש. אנחנו בטוחים באומץ ליבו ובמנהיגותו של המחט הנכנס אל"מ דוד שפירא ואין לי ספק שבעבודה משותפת איתו נעמוד איתן מול כל אתגר", הדגיש רביבי.