30 עובדים נדבקו בשחפת ממסתננים

יו"ר ועד העובדים במנהל אכיפה וזרים במשרד הפנים: "אנו עובדים בתנאים בלתי נסבלים, אחרים סובלים מהלנת שכר כבר חודשים".

חזקי ברוך , כ"ד באייר תשע"ח

דיון הועדה לביקורת המדינה, היום
דיון הועדה לביקורת המדינה, היום
צילום: דוברות הועדה

שני שבתוב, יו"ר ועד עובדי מנהל האכיפה וזרים במשרד הפנים, חשפה היום (רביעי) במהלך דיון בוועדה לביקורת המדינה כי 30 עובדים נדבקו בשחפת כשעבדו עם מסתננים מאפריקה.

''לא רק שלא קיימים תנאי עבודה לעבוד עם הנתינים בצורה ראויה, הסטנדרטים של תנאי העבודה של העובדים ירודים ביותר. העלינו את הנושא מספר רב של פעמים. המתקנים שנפתחו הם קראוונים", אמרה.

"יש עובדים שנמצאים בהלנת שכר כבר חודשים. לא באים לשבת איתנו למשא ומתן, הפגישות מתבטלות לנו. פיזית אין איפה לקבל את הפונים, כלומר, גם אם יוסיפו לנו תקנים, לא יהיה איפה לאכלס את הפונים. תנאי העבודה חייבים להשתפר כדי שנוכל לעשות את העבודה שלנו כמו שצריך", הדגישה.

שר הפנים אריה דרעי אמר בוועדה כי רוב מסקנות המבקר בנוגע למבקשי המקלט טופלו. "דו"ח המבקר נכון לתאריך סיום הביקורת, יולי 2017. הדברים השתנו מאז. בארבעת החודשים האחרונים טופלו בקשות של 8000 מבקשי מקלט.

"עובדות כבר שתי ועדות מייעצות בנושא מבקשי המקלט; גיבשנו נוהל מזורז לטיפול בבקשות מקלט בלתי-מוצדקות מאוקראינה וגיאורגיה; לאור הערת המבקר על פסילת 1600 בקשות מקלט בשל שיהוי – בדקנו מחדש את העניין, ואם אותם אנשים רוצים להגיש בקשה מחודשת - הם יכולים. כמו כן, בחודשים האחרונים פועלת מערכת ממוחשבת לניהול התורים. הוספנו כ-20 תקנים לרשות האוכלוסין, פתחנו את מתקן אלבר בבני ברק והוספנו עמדות".

בנוגע למצבם המיוחד של הפליטים מדרפור אמר דרעי כי "ישיבה בנושא תתכנס אצל ראש הממשלה בעוד כשבועיים".

בנושא מתווה ראש הממשלה בעניין מבקשי המקלט אמר דרעי: "ההסכם עם האו"ם היה בהובלה של ראש המל"ל ורה"מ. לאחר סיכום המו"מ קיבלתי טיוטה של ההסכם; ביקשתי להכניס שתי הערות – פיזור האוכלוסייה והפסקת הבדיקות למשך חמש שנות ההסכם. להפתעתי ביום אחד האו"ם הסכים לשני התנאים, ואז תמכתי. רה"מ החליט לבטל. אני לא אכנס לנימוקים ולשיקולים. מרגע שהחליט לבטל – מבחינתנו הוא לא קיים.

"הכלים שקיימים מבחינתי כעת הם בדיקת בקשות המקלט אחת-אחת; חוק הפיקדון; עידוד עזיבה מרצון דרך מענקים. אין טעם לפתוח את מתקן חולות, במתכונת הנוכחית הוא משמש בית הבראה. אפתח אותו רק אם החקיקה תשתנה והדבר יעמוד במבחן משפטי. מעבר לכך, הדיונים עם האו"ם לא הסתיימו, נכון לרגע זה אין פריצת דרך, אבל נראה אם יש חדשות", סיכם דרעי.

יו"ר הועדה, ח"כ שלי יחימוביץ' קראה לחזור למתווה הפתרון מול האו"ם "זכינו אמנם לשמוע היום כמה בשורות חיוביות מהשר דרעי בכל הנוגע לזירוז הטיפול בבקשות המקלט, אבל אי אפשר להתעלם מהפיל שבחדר: הביטול החפוז, המיותר והבלתי מוצדק של מתווה ראש הממשלה. קשה להבין מה ההיגיון באי החזרתו של המתווה. אנו תקועים בלימבו, ללא כל מוצא נראה לעין, אחרי שכבר הונח בפנינו מתווה מצוין, ראוי לכל שבח מבחינה משפטית ופרקטית, ושהייתה סביבו התכנסות לאומית".

לדבריה "הממשלה חזרה בה מההסכם הזה מטעמים בלתי ענייניים בעליל. גם לשיטתם של מי שאינם רוצים כאן את מבקשי המקלט – עדיף מתווה שבו מוצאים, בחסות האו"ם, 15 או 16 אלף מבקשי מקלט, לעומת הוצאתם של אפס במצב נוכחי. עדיפים מנהלת ותקציבים לשיקום שכונות הדרום – מאשר העדרן. לכן אני מפצירה בממשלה להחזיר את המתווה על כנו, ומפצירה בך שר הפנים אריה דרעי, שאני חשה מנימת קולך שאינך מרוצה מביטול המתווה – שתשכנע את ראש הממשלה להפעילו מחדש. כבר הגשתי בשם כל סיעת המחנ"צ הצעת חוק ליישומו".