שילוב חרדים? "אונס תרבותי"

בדף הפייסבוק שלו כתב העיתונאי אמנון לוי כי יש מקום לכבד את דרישת החרדים ללמוד באקדמיה בהפרדה בין גברים לנשים.

מיכל לוי , כ"ד באייר תשע"ח

אמנון לוי
אמנון לוי
צילום: פלאש 90

עיתונאי חדשות עשר אמנון לוי התייחס בדף הפייסבוק שלו לסוגיית שילוב חרדים באקדמיה הניצבת לאחרונה במרכזו של פולמוס ציבורי.

לוי טען כי יש מקום לכבד את דרישת החרדים ללמוד באקדמיה בהפרדה בין גברים לנשים.

"מי שחושב ששילוב חרדים בצבא בעבודה ובחברה בכלל, לא יגרום בהכרח לשינוי גם בצד החילוני, חי בסרט. חמור מזה. אני חושד בו שהוא מתכוון לאונס תרבותי ולא לשילוב", כתב לוי.

בדבריו הוסיף כי "אני אומר את הדברים על רקע הויכוח שפרץ בעקבות הרצאתו של אהרון ברק לפני סטודנטים חרדים שישבו לפניו כשמחיצה בינהים. נמתחה עליו ביקורת איך הסכים לזה. ובכן, איך לא? ברור שבחברה החילונית זה בעייתי אבל אי אפשר לחלום על שילוב בלי להכיל אלמנטים קשים לעיכול לחילונים. צריך להחליט מה חשוב ומה לא. לטעמי הרצאה מופרדת כששני הצדדים יושבים באותם תנאים, זה דבר שאפשר להכיל''.

"האקדמיה יכולה לעזור להם מאד. אני מאמין שחרדי שיכנס לאקדמיה יצא ממנה אחרת. מתון יותר פתוח יותר. אבל זה מחייב גם אותנו להכיל אותם בדברים החשובים להם''.

בהמשך הסביר כי החרדים מגיעים לאקדמיה מתוך תקווה שהשכלה גבוהה תהיה הנתיב המהיר למוביליות חברתית אצלם. "לא פשוט למי שהתחנך בחיידר לבא לאוניברסיטה. הם חייבים להתאים עצמם בהמון אספקטים לחילוניות. אבל החלום שהאקדמיה תחלץ אותם מהעוני והנחשלות גובר על הקושי שם.

''מי שתוקף המחיצה בין גברים ונשים הם בדרך כלל חילונים ממעמד חברתי כלכלי גבוה הרבה יותר, שחוסמים את שילוב החרדים בשם אידאל ליברלי שלהם עצמם. לא בשם החרדיות. בשורה התחתונה יש פה את הסיפור הישן על עשירים שסוגרים את המועדון כדי שהעניים לא יכנסו אליו.

"אז ברור שזה לא פשוט. וחייבים להקפיד שזה יעשה בשוויון. בהרצאה של ברק זה כנראה לא נעשה בשוויון לפי התמונה. יש ויהיו המון בעיות שהשילוב יצור. אבל בבסיס צריך לעשות כל מאמץ לשלב אותם. בשבילם ובשבילנו".