ג'ון בולטון: טראמפ הבטיח - וקיים

היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב הסביר: טראמפ יצא מההסכם עם איראן כי הוא נוגד את האינטרס הלאומי שלנו.

גיא כהן , כ"ד באייר תשע"ח

היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, ג'ון בולטון, התראיין אמש (שלישי) לרשת "פוקס ניוז" בעקבות הצהרת הנשיא טראמפ על יציאה מההסכם הגרעיני עם איראן.

"ההסכם הזה היה פגום מההתחלה", הסביר בולטון. "נדמה לי שהנשיא הבהיר זאת בהצהרתו היום. הוא נתן לאירופים ולאחרים הזדמנות לתקן אותו, אבל זה לא היה אפשרי, כי הפגמים של ההסכם מתחילים כבר ביסודות שלו. אז הוא הוציא את ארה"ב מהעסקה משום שזה באינטרס הלאומי שלנו לצאת מההסכם".

"טראמפ עשה את מה שהוא אמר שיעשה, החל ממסע הבחירות של 2016, והוציא את ארה"ב מההסכם", הדגיש בולטון. "מדוע? כי ההסכם נוגד את האינטרס הביטחוני שלנו".

בולטון התייחס לניסיונותיו של שר החוץ לשעבר, ג'ון קרי, לשכנע מדינות שונות שלא לבטל את ההסכם שנחתם עם איראן.

בולטון אמר שבעת ניהול המו"מ על ההסכם, תחת ממשל אובמה, "המטרה של ג'ון קרי היתה להשיג הסכם. כך שזה לא מפתיע שהמטרה שלו כיום היא לשמר את ההסכם. זו מטרה שגויה. המטרה צריכה להיות למנוע מהאיראנים להשיג נשק גרעיני ואמצעים לשגרו. ההסכם לא השיג את המטרות הללו - ובאופנים רבים הוא הקל על איראן לשים את ידיה על נשק גרעיני".

בולטון אמר שאיראן הראתה בדרכים רבות שלא אכפת לה כלל מההגבלות שהעסקה משיתה עליה, והיתה תמיד מעוניינת ביתרונות הכלכליים שאובמה וקרי נתנו להם.