אילוסטרציה
אילוסטרציהiStock

הכנסת פנתה היום (רביעי) לסוכנות הצילומים פלאש 90 בדרישה לקבל פיצוי כספי בגובה חמישה מיליון ש"ח בשל העובדה שפלאש 90 פרסמו והציעו למכירה במאגר הצילומים של החברה מאות צילומים שצולמו במהלך השנים על ידי צלם הכנסת.

לטענת הכנסת, זכויות היוצרים של הצילומים שייכות באופן בלעדי לכנסת.

במכתב ששיגרו באי כוחה של הכנסת, נטען כי פלאש 90 ציינה ביחס לאותם צילומים שהציעה למכירה במאגר כי זכויות היוצרים בהם שייכות לה באופן בלעדי.

''הפרת זכויות היוצרים על ידי פלאש 90 התגלתה בעקבות פניות רבות לחברי הכנסת, שבמסגרתן טענה הסוכנות כי חברי הכנסת עשו שימוש בדפי הפייסבוק שלהם בצילומים מתוך המאגר של פלאש 90, ובכך הפרו לכאורה את זכויות היוצרים של החברה'', טוענים בכנסת.

עוד אומרים במשכן כי ''בעקבות מכתב שהעבירה הכנסת בעבר לפלאש 90 בעניין זה, הוסרו מרבית הצילומים של הכנסת מהמאגר של פלאש 90, אולם עדיין נותרו בו עשרות צילומים שזכויות היוצרים בהם שייכות לכנסת באופן בלעדי.

''על כן, מלבד הדרישה לפיצוי כספי, הכנסת דורשת מפלאש 90 להסיר לאלתר מהמאגר את כל צילומי הכנסת בתוך 48 שעות ולהתחייב כי לא תעשה שימוש מסחרי בעתיד בכל צילום של הכנסת''.

אם פלאש 90 לא תפעל בהתאם לדרישות הללו, הכנסת מאיימת ''לנקוט בכל הדרכים העומדות לרשותה על פי דין''.

מפלאש 90 נמסר בתגובה: "מדובר בניסיון פסול וחסר תום לב להפעיל לחץ לא הוגן ולהוות משקל נגד להליכים משפטיים נכונים ומוצדקים שמנהלת פלאש 90 כנגד יו״ר הכנסת בגין הפרת זכויות יוצרים במסגרתם כבר חוייב בשבוע שעבר לשלם לפלאש 90 הוצאות לאחר שלא הגיש כתב הגנה במועד. בד בבד עם מכתב זה נשלח מכתב נוסף בו מציע יו״ר הכנסת להידבר ולהגיע לפשרה.

''לגופו של עניין אין לטענות כל שחר, מדובר בצילומים בהם נעשה שימוש ברשות ובהתאם להסכם עם הצלם ויש יותר מטעם לפגם בשימוש בכנסת לצורך השגת יתרון בהליכים משפטיים אישיים כנגד יו״ר הכנסת", נמסר.