טרודו: אתנצל על פרשת 'סנט לואיס'

"כאשר קנדה שללה מתן מקלט מדיני ל-907 יהודים שהיו על סיפונה של סנט לואיס, לא רק חטאנו להם, אלא גם לצאצאיהם ולקהילתם", הצהיר.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ה באייר תשע"ח

טרודו: אתנצל על פרשת 'סנט לואיס' -ערוץ 7
יתנצל. ג'סטין טרודו
צילום: רויטרס

לאחר שהתנצל על התנהלותה של קנדה כלפי העם היהודי בתקופת השואה, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו הודיע כי יתנצל פעם נוספת בבית הנבחרים, הפעם על גורלם של נוסעי הספינה סנט לואיס.

"כאשר קנדה שללה מתן מקלט מדיני ל-907 היהודים הגרמנים שהיו על סיפונה של סנט לואיס, לא רק חטאנו לאותם נוסעים, אלא גם לצאצאיהם ולקהילתם", הצהיר ראש ממשלת קנדה.

בדבריו הוסיף כי "האחריות הקולקטיבית שלנו היא להכיר באמת הקשה הזו, ללמוד מהסיפור הזה ולהמשיך להילחם באנטישמיות בכל יום, כך אנו יוצקים משמעות להבטחה החגיגי: "לעולם לא עוד. אני מצפה להביע את ההתנצלות הזו בפרלמנט".

עם זאת, הוא לא ציין מתי יביע התנצלותו.

ב -1939 עזבה הספינה "סנט לואיס" את גרמניה כשעל סיפונה 907 נוסעים יהודים שנמלטו מרדיפות המשטר הנאצי. הספינה לא הורשתה לעגון בקובה ובארצות הברית לפני שניסתה לעגון בהליפקס, קנדה, שבתורה סירבה להכניס את הפליטים, והספינה חזרה לאירופה.

כמחצית מהנוסעים התקבלו על ידי בריטניה, הולנד, צרפת ובלגיה בעוד כ- 500 מהם חזרו לגרמניה, שם נהרגו כמחצית מהם במחנות הריכוז.