רובינשטיין: הנשיאה חיות הגזימה

המשנה לנשיאת העליון בדימוס תוקף את הנשיאה המכהנת על דבריה לפיהם פסקת ההתגברות היא "קץ הדמוקרטיה", אך מבהיר שהוא מתנגד לחקיקה.

ידידיה בן אור , כ"ה באייר תשע"ח

השופט בדימוס אליקים רובינשטיין
השופט בדימוס אליקים רובינשטיין
צילום: הלל מאיר/TPS

המשנה לנשיאת העליון בדימוס, השופט אליקים רובינשטיין, הגיב לדבריה של השופטת אסתר חיות שהגדירה את חוק 'פסקת ההתגברות' כ"קץ הדמוקרטיה".

"לא נכון לדבר במונחים כל כך אפוקליפטיים. זה מיותר ולא נחוץ", אמר רובינשטיין הבוקר (חמישי) בראיון לגלי צה"ל.

עם זאת רובינשטיין הביע התנגדות לחקיקת פסקת ההתגברות וטען שמדובר בניסיון להחלשת מערכת המשפט.

"ברור כשמש שמנסים להחליש את בית המשפט", קבע רובינשטיין. "אני לא טוען שמי שתומך בפסקת ההתגברות הוא אויב הדמוקרטיה, אבל זו חקיקה פשוט מיותרת".

"הרי למה מעלים את זה? כי בית המשפט לא היה מספיק נוח להם", הוסיף.

נזכיר כי בראשית השבוע השתתפה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא. חיות ניצלה את נאומה באירוע למתקפה פרועה על היוזמה לחקיקת פסקת התגברות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

"המשמעות של חקיקת פיסקה כזו היא פשוטה - ביטול ההגנה החוקתית על זכויות האדם המעוגנות בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו והתרת הרסן לחקיקת חוקים הפוגעים בזכויות אלה בלא שבית המשפט יוכל להושיט לנפגעים סעד", קבעה חיות.

לדבריה, "טועה מי שסבור כי פסקת ההתגברות 'מתגברת' על בית המשפט. לאמיתו של דבר מדובר בהתגברות על זכויות האדם של כל פרט ופרט בחברה הישראלית ובמתן הכשר לכנסת, בתמיכת הממשלה, לחוקק באין מפריע חוקים שיפגעו בזכויות האדם. זאת גם כאשר אותם החוקים אינם תואמים את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, אינם מיועדים לתכלית ראויה והפגיעה מכוחם אינה מידתית".

"לכן, הסוגיה המרכזית העומדת על הפרק איננה סוגיית מעמדו של בית המשפט העליון וסמכויותיו, שאף היא סוגיה שאין להמעיט מחשיבותה. הסוגיה המרכזית היא ריקון חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו מכל תוכן... מדובר בפיסקת התגברות אשר עצם חקיקתה תכתים את מפעל החוקה הישראלי שטרם הושלם, תיצור כאוס חוקתי ותהפוך את ההגנה החוקתית שהוקנתה לזכויות האדם בישראל במסגרת חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו לכלי ריק", הדגישה חיות.