ירושלים ערים סביב לה

והרי התחזית: בשנים הקרובות ארבע מועצות מקומיות ביהודה ושומרון צפויות להפוך לערים, ובעקבותיהן יישובים גדולים נוספים

יעקב (כצל'ה) כץ , כ"ה באייר תשע"ח | עודכן: 09:41

ירושלים ערים סביב לה-ערוץ 7
יעקב (כצל'ה) כץ
צילום: יונתן זינדל

לקראת שמחת יום ירושלים, בירת ישראל והעיר הגדולה במספר תושביה היהודים, נשמח גם עם כחצי מיליון היהודים שמתגוררים ביהודה ושומרון.

חפץ אני להביא לידיעת קוראינו היקרים את הנתונים המספריים בערי יהודה ושומרון ובמועצות המקומיות, אשר קרובות להיות ערים בשלוש השנים הקרובות, וביישובים הגדולים שבמאמץ מרוכז של ממשלת ישראל עם מנהיגי הציבור, ניתן להופכם לערים בתוך עשר השנים הקרובות.

ארבע ערים יהודיות היום ביו"ש. הגדולה שבהן - מודיעין עילית, עם כ‑73 אלף יהודים; אחריה העיר ביתר, עם כ‑59 אלף יהודים; מעלה אדומים עם כ‑42 אלף יהודים, והעיר אריאל עם כ‑21 אלף יהודים. צריך לציין שבאוניברסיטה באריאל לומדים היום כ-16 אלף סטודנטים, אשר אינם נמנים במספר התושבים המתגוררים ביו"ש.

המועצה המקומית הראשונה שאותה אפשר להפוך לעיר כבר בשנה הקרובה היא גבעת זאב, היושבת ממערב לירושלים על כביש 443 ומספר תושביה הוא כ‑19 אלף.

בגבעת זאב נבנות בימים אלו קרוב ל-600 יחידות דיור שאמורות להימסר לבעליהן בחצי השנה הקרובה, כך שלקראת סוף דצמבר 2018 יצטרפו לעיר גבעת זאב עוד כ‑3,000 תושבים שיאפשרו לשר הפנים להכריז עליה, עם 22 אלף תושביה, כעיר ואם בישראל.

המועצה המקומית השנייה שעתידה להפוך לעיר בשנתיים הקרובות היא אפרת אשר בגוש עציון. מספר היהודים המתגוררים בה היום הוא כ‑11 אלף, ומספר הדירות שאמורות להיבנות בה עד ספטמבר 2019 הוא כ‑700. אלו יהפכו את אפרת לעיר בת 16 אלף תושבים.

באפרת מתוכננות להיבנות בשנים הקרובות בגבעת הדגן ובגבעת העיטם עוד כ‑8,250 יחידות דיור, שיהפכו אותה לעיר בת 60 אלף תושבים. אישורי הבנייה במקומות אלו תלויים בראש הממשלה נתניהו, שקופה של הקפאות בנייה תלויה לו מאחורי גבו. התרת הקפאת הבנייה בגבעת העיטם תכפר במשהו על הקפאות הבנייה בעבר.

המועצה המקומית קרני שומרון, אשר מונה היום כ‑9,000 נפש, אמורה לגדול לכדי 11 אלף נפש בסוף 2018, עם סיום בנייתן של קרוב ל‑400 יחידות דיור בשכונת נווה מנחם, שאמורות להימסר לבעליהן בחצי השנה הקרובה. בעקבות עבודה יוצאת מן הכלל של יו"ר המועצה יגאל להב, שהצליח להביא את ראש הממשלה נתניהו ואת נשיא המדינה ריבלין לבקר ביישובו, נמצאות תוכניות תב"ע של כ‑2,100 יחידות דיור בנווה מנחם לקראת אישורי בנייה סופיים. במאמץ לא רב של כל הנוגעים בדבר ובאישורו של ראש הממשלה נתניהו, ניתן להתחיל בעבודות עפר ממש בחודשים הקרובים.

בנייתן של יחידות דיור אלה תהפוך את קרני שומרון לעיר ואם בישראל תוך שלוש שנים, עם כ‑25 אלף יהודים. יש לציין שקרני שומרון יושבת על כביש 55, והפיכתה לעיר יוצרת קשר עירוני יהודי רציף מכפר סבא דרך אלפי מנשה, קרני שומרון בואכה עמנואל וקדומים.

במאמרי הקצר התייחסתי לכמה מועצות מקומיות שעתידות להפוך לערים ולשמש דוגמה ליישובים גדולים נוספים כמקור השראה וגדילה, ביניהם קריית ארבע עם 9,000 תושביה, אלפי מנשה עם כ‑10 אלפי יהודיה, כוכב יעקב-תל ציון עם כ‑9,000 יהודים, אורנית עם כ‑10 אלפים תושבים, שערי תקווה-אלקנה-עץ אפרים עם כ‑13 אלף יהודים, בית אריה-עופרים עם כ‑6,000 יהודים ועם 1,300 יחידות דיור בתכנון ובבנייה. הם ועוד יישובים רבים, כבית אל, גבע בנימין והר ברכה, מתוכננים להיות ערים גדולות בישראל.

הכותב הוא יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת ערוץ 7 ולשעבר יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי