פרסום ראשון
נתניהו בולם את חוק החטיבה להתיישבות

ראש הממשלה מנסה למסמס את קידום החוק שמסדיר את ניהול הקרקע בהתיישבות הכפרית ביו"ש. החלופה שמציע נתניהו תאפשר הקפאת בנייה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו באייר תשע"ח

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
Photo by Gili Yaari/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לבלום את הצעת החוק להסדרת פעילותה של החטיבה להתיישבות, בכל הקשור לניהול הקרקע ברוב יישובי יו"ש המוגדרים 'התיישבות כפרית'.

ועדת השרים לחקיקה אמורה לדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק שהגישו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ויואב קיש (הליכוד).

הדיון בוועדת שרים היה אמור להתקיים כבר במושב החורף אולם נדחה שוב ושוב. בישיבת ועדת השרים האחרונה במושב החורף, ביקש נתניהו לדחות שוב את ההצבעה למושב הקיץ.

בימים האחרונים מתברר כי בסביבת ראש הממשלה מנסים לקדם הצעה חלופית להסדרת פעילות החטיבה להתיישבות – אך ללא שינוי בחקיקה. על פי הצעת נתניהו שגובשה ע"י היועמ"ש מנדלבליט, הקרקעות, כולל אלו שהוקצו בעבר לחטיבה להתיישבות, ינוהלו ישירות ע"י רשות מקרקעי ישראל.

גורם בהתיישבות הבקיא בפרטי התכניות מדגיש כי תכנית זו תאפשר לבצע הקפאת בניה מוחלטת ביו"ש בכל רגע נתון. "עד היום, הממשלה התערבה בבניה שבהתיישבות הכפרית רק בשלב אישור התוכניות, כשלאחר אישור התוכניות ניתן היה לבנות בהתיישבות הכפרית ללא מגבלה, וזאת בזכות העצמאות של החטיבה להתיישבות להמשיך ולהקצות קרקעות לבניה.

''הצעת ראש הממשלה תעביר אם הקצאת הקרקעות לידי רמ"י. במצב כזה, כל גחמה על הקפאת בניה תשתק לחלוטין את המשך הצמיחה ביישובים כפי שקרה בשנים האחרונות בהתיישבות העירונית ביו"ש".

"נראה שראש הממשלה מנסה לעשות לחטיבה להתיישבות, את מה שעשה רק בשבוע שעבר בנושא 'פסקת ההתגברות'", מוסיף הגורם. "יש לקוות ששרת המשפטים תעלה את הצעת החוק לדיון ועדת השרים כפי שסוכם ונקבע, ותחסום בכך חלופה גרועה ומסוכנת להתיישבות".