ממשל טראמפ:
ישראל לא תשלם מחיר על העברת השגרירות

בכירה בממשל בתדרוך לכתבים: טראמפ מעביר את השגרירות לירושלים כי המהלך משרת את האינטרסים של ארה"ב ולא חלק מעסקת 'תן וקח'.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו באייר תשע"ח

ישראל לא תשלם מחיר על העברת השגרירות-ערוץ 7
טראמפ
Reuters

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן ערך בצהריים (שישי) יחד עם וויקטוריה קוטס, יועצת בכירה במועצה לביטחון לאומי תדרוך לכתבים לקראת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

קוטס הבהירה כי ישראל לא תשלם מחיר על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, וארצות הברית לא תדרוש מישראל דבר בעבור העברת השגרירות.

לדבריה, העברת השגרירות מתל אביב לירושלים היא אינטרס של ארצות הברית ולא כחלק מעסקת 'תן וקח'.

בטקס חנוכת השגרירות ביום שני הקרוב יוקרן נאום של טראמפ מהבית הלבן, שם ישהה הנשיא ויצפה בטקס בשידור ישיר.

קוטס הוסיפה, ''יש כאלו שמאושרים מהעברת השגרירות ויש כאלו שלא. בדקנו היטב מה עלולות להיות התגובות באזור ואנחנו מאמינים שזה דווקא יחזק את היציבות לטווח הארוך''.

אמש (חמישי, שעון ארה"ב), נאם נשיא ארצות הברית בפני אלפי תומכיו באינדיאנה, והתגאה בהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים בשבוע הבא.

"אני לא יודע אם ראיתם מה הולך בחוץ, יש לכם הרבה אנשים בחוץ שרוצים להיכנס אבל הם לא יצליחו, המקום הזה מפוצץ", אמר טראמפ בפתח דבריו.

במהלך נאומו סיפר הנשיא על הישגיו הרבנים לטובת האומה האמריקנית. ''ב-12 ביוני בסינגפור אני אפגש עם קיום ג'ונג און (נשיא קוריאה הצפונית) במטרה להגשים עתיד של שלום וביטחון עבור העולם. היחסים הם טובים''.

טראמפ עקץ את כלי התקשורת שהאשימו כי יגרור את ארצות הברית למלחמה גרעינית, ואמר כי רק מי שמשדר חולשה מקרב את המלחמה. "אתם זוכרים את כולם בפייק ניוז שאמרו 'הוא יגרור אותנו למלחמה גרעינית. אתם יודעים איך נגררים למלחמה גרעינית ולמלחמות אחרות? חולשה, חולשה''.

טראמפ הבטיח כי ארצות הברית לא תשחזר את הסכם הגרעין לאחר פרישתו ממנו השבוע, ומתח ביקורת על ג'ון קרי שלדברי טראמפ התעקש כל כך לחתום על עסקה עם איראן וסירב בזמנו לקום משולחן המשא ומתן.

נשיא ארה"ב התגאה בפתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים בשבוע הבא. ''אחרי הבטחות של הרבה ממשלים ונשיאים, שהבטיחו בקמפיין הבחירות ומעולם לא קיימו, בשבוע הבא אנחנו סוף סוף נפתח את השגרירות האמריקנית בירושלים''.

טראמפ סיפר כי לאחר ההכרה בירושלים שאל את אנשי הבית הלבן כמה זמן יקח להעביר את השגרירות, והם השיבו לו "בין חמש לעשר שנים".

''אז אמרתי להם: אלא אם כן מאריכים לי את הכהונה. משהו שאני לא בטוח שערוצי הפייק ניוז יהיו כל כך מרוצים לגביו. ואתם יודעים שכשאומרים חמש עד עשר שנים זה אומר 15 עד 20 שנה, נכון? אז נפתח את השגרירות בשבוע הבא'', הכריז טראמפ והתגאה כי העברת השגרירות הסתיימה כעבור שלושה חודשים בלבד.