רואה חשבון
רואה חשבוןצילום: אייסטוק

בשורה לבנות הסמינרים החרדיים: מחזיקי תעודת ראיית חשבון הניתנת על ידי לשכת רואי החשבון יוכלו לגשת למכרזי נציבות שירות המדינה הרלוונטיים.

מדינת ישראל מעסיקה רואי חשבון רבים במשרדי הממשלה השונים וברשות המסים, אך עד לאחרונה הם לא הכירו בתעודות הניתנות על ידי לשכת רואי החשבון למשרות הללו שכן הן אינן תעודות אקדמאיות. המתמודדים על התפקידים שהחזיקו בתעודה של מועצת רואי החשבון נאלצו להציג תעודה נוספת מוסד אקדמי מוכר.

כדי לתקן את הנוהל הקיים ולאפשר את הרחבת שורות המתמודדים, פנה ח"כ אורי מקלב למשרדי הממשלה הרלוונטיים וטען כי לא קיים גורם מקצועי אחד הסבור כי מבחינה מקצועית ישנו הבדל בין מבחני לשכת רואי החשבון למבחני המוסדות האקדמיים.

בדיון שהתקיים בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת לפני מספר חודשים הלין מקלב על כך בפני נציגי משרדי הממשלה והסביר כי מדובר במבחנים זהים וכי אין שום היגיון שלא לקלוט במשרדי הממשלה מחזיק תעודת רואה חשבון ממועצת רואי חשבון.

יזהר קנה, נשיא לשכת רו"ח שנכח בדיון, הצטרף לדברי ח"כ מקלב ואמר כי מדובר בעוול גדול. לדבריו, מדובר בציבור שחלקו אינו לומד במוסדות אקדמיים אך מבחינת ההישגים המקצועיים הם לא נופלים מבוגרי האוניברסיטאות. "אין הצדקה למה שקורה בשטח. הדרך שלהם היא דרך חתחתים ארוכה עד לקבלת הרישיון", אמר.

לאור הביקורת הרימו בנציבות שירות המדינה את הכפפה וכבר ניתן להיווכח כי במכרזים האחרונים יכולים גם בעלי תעודת רואי חשבון של לשכת רואי החשבון להגיש מועמדות. למשל במכרז המתפרסם בימים אלו למרכזת בכירה באגף התשלומים וההוצאות של משרד הבינוי והשיכון נכתב כי "בדרישות הסף למרכז יש להציג לימודים אקדמאים בחשבונאות או בכלכלה או במנהל עסקים - או רואה חשבון בעל רשיון ממועצת רואי החשבון בישראל".

מקלב הבהיר כי מהלך זה יסייע למאות תלמידות הסמינרים הלומדות לראיית חשבון ונבחנים בבחינות מועצת לשכת רואי החשבון.

לצד זה ישנה עדיפות נוספת לעובדת חרדית הנגשת למכרז, ובשל חוק ייצוג הולם אפליה מתקנת שאושר בשנה האחרונה, המקנה עדיפות נרחבת למתמודדים חרדים. על פי החוק, משרדי הממשלה מחויבים לאפשר ב-7% מכלל התקנים עדיפות למתמודדים מקרב הציבור החרדי.