הצצה ראשונה לשגרירות החדשה בירושלים

רגע לפני היום הגדול, השגריר פרידמן הגיע לאתר טקס חנוכת השגרירות החדשה בירושלים כדי לבחון מקרוב את עבודות ההכנה. צפו

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו באייר תשע"ח

בבניין הקונסוליה האמריקנית בירושלים נשלמות בימים אלה ההכנות האחרונות לקראת הפיכת המבנה לשגרירות הרשמית וחנוכתו ביום שני הקרוב.

השגריר דיוויד פרידמן צילם סרטון הכולל את ההכנות לחנוכת השגרירות ואמר, "אנחנו כמעט מוכנים לפתוח את השגרירות החדשה והיפה שלנו בירושלים. אנחנו מאוד נרגשים לקראת האירוע. צוות השגרירות עובד מסביב לשעות בהכנות ואנחנו מצפים שיהיה אירוע מעורר השראה".

"בהגדה של פסח אומרים: 'לשנה הבאה בירושלים'. בזכות הממשל האמריקני והחזון והאומץ של הנשיא דונלד טראמפ אנחנו יכולים להגיד 'השנה - בירושלים'".

בצהריים קיים השגריר פרידמן, יחד ויקטוריה קוטס, יועצת בכירה במועצה האמריקנית לביטחון לאומי תדרוך לכתבים בו הבהירה קוטס כי ישראל לא תשלם מחיר על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, וארצות הברית לא תדרוש מישראל דבר בעבור העברת השגרירות.

בתדרוך לכתבים אמרה קוטס כי העברת השגרירות מתל אביב לירושלים היא אינטרס של ארצות הברית ולא כחלק מעסקת 'תן וקח'.

בטקס חנוכת השגרירות ביום שני הקרוב יוקרן נאום של טראמפ מהבית הלבן, שם ישהה הנשיא ויצפה בטקס בשידור ישיר.

לדבריה, ''יש כאלו שמאושרים מהעברת השגרירות ויש כאלו שלא. בדקנו היטב מה עלולות להיות התגובות באזור ואנחנו מאמינים שזה דווקא יחזק את היציבות לטווח הארוך''.

אמש (חמישי, שעון ארה"ב), נאם נשיא ארצות הברית בפני אלפי תומכיו באינדיאנה, והתגאה בהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים בשבוע הבא.

"אני לא יודע אם ראיתם מה הולך בחוץ, יש לכם הרבה אנשים בחוץ שרוצים להיכנס אבל הם לא יצליחו, המקום הזה מפוצץ", אמר טראמפ בפתח דבריו.

במהלך נאומו סיפר הנשיא על הישגיו הרבנים לטובת האומה האמריקנית. ''ב-12 ביוני בסינגפור אני אפגש עם קיום ג'ונג און (נשיא קוריאה הצפונית) במטרה להגשים עתיד של שלום וביטחון עבור העולם. היחסים הם טובים''.

טראמפ עקץ את כלי התקשורת שהאשימו כי יגרור את ארצות הברית למלחמה גרעינית, ואמר כי רק מי שמשדר חולשה מקרב את המלחמה. "אתם זוכרים את כולם בפייק ניוז שאמרו 'הוא יגרור אותנו למלחמה גרעינית. אתם יודעים איך נגררים למלחמה גרעינית ולמלחמות אחרות? חולשה, חולשה''.

טראמפ הבטיח כי ארצות הברית לא תשחזר את הסכם הגרעין לאחר פרישתו ממנו השבוע, ומתח ביקורת על ג'ון קרי שלדברי טראמפ התעקש כל כך לחתום על עסקה עם איראן וסירב בזמנו לקום משולחן המשא ומתן.

נשיא ארה"ב התגאה בפתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים בשבוע הבא. ''אחרי הבטחות של הרבה ממשלים ונשיאים, שהבטיחו בקמפיין הבחירות ומעולם לא קיימו, בשבוע הבא אנחנו סוף סוף נפתח את השגרירות האמריקנית בירושלים''.

טראמפ סיפר כי לאחר ההכרה בירושלים שאל את אנשי הבית הלבן כמה זמן יקח להעביר את השגרירות, והם השיבו לו "בין חמש לעשר שנים".

''אז אמרתי להם: אלא אם כן מאריכים לי את הכהונה. משהו שאני לא בטוח שערוצי הפייק ניוז יהיו כל כך מרוצים לגביו. ואתם יודעים שכשאומרים חמש עד עשר שנים זה אומר 15 עד 20 שנה, נכון? אז נפתח את השגרירות בשבוע הבא'', הכריז טראמפ והתגאה כי העברת השגרירות הסתיימה כעבור שלושה חודשים בלבד.