ניסו להסתיר את ירושלים. לא הלך להם

ההוראה שניתנה למנחות האירווזיון הייתה להסתיר את ירושלים כבירת ישראל, אך לאחר הניצחון דאגה ברזילי להכריז: בשנה הבאה בירושלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשע"ח

ניסו להסתיר את ירושלים. לא הלך להם-ערוץ 7
נטע ברזילי
צילום: רויטרס

שניות לאחר שנקבע ניצחונה של ישראל באירוויזיון חשף איש הטלוויזיה ארז טל, שהיה בין צוות שדרני המשדר מטעם 'כאן 11', כי מארגני אירוע האירווזיון ניסו להעלים את ירושלים כבירת ישראל, אך מסתבר שהמהלך לא צלח, בעיקר בשל הניצחון והעובדה שירושלים היא זו שתארח את האירוויזיון בשנה הבאה.

טל סיפר באותן שניות כי רבים לא הבחינו בכך, אך בעוד בשלב הניקוד והפנייה לתחנות הניקוד בכל מדינה ומדינה פנו מנחות האירוויזיון לכל שדר בכל מדינה כמי שמשדר מעיר הבירה של אותה מדינה, הרי שבפנייה לישראל הקפידו המנחות שלא לציין את שמה של ירושלים כעיר שממנה משודר הניקוד אותו מעניקה ישראל.

לדבריו של טל הדבר לא נעשה באופן מקרי, אלא בהתאם להוראה שניתנה למנחות האירווזיון על ידי מארגני האירוע. תכליתה של ההוראה הייתה להסתיר את ירושלים כבירת ישראל, אך כלשונו של ארז טל, כעת כל המנסים להסתיר את ירושלים יצטרכו להתמודד עם העובדה שירושלים היא העיר בה יתקיים האירוויזיון בשנה הבאה, ואכן עם זכייתה נשאה נטע ברזילי דברים קצרים, הודתה למצביעים אך מיד הכריזה "אני אוהבת את המדינה שלי. בשנה הבאה בירושלים!".

נטע ברזילי זכתה הלילה (בין שבת לראשון) בגמר תחרות האירוויזיון שנערכה בליסבון, עם שירה "Toy". ברזילי סחפה את הקהל והשופטים בדרך לניצחון גדול - הרביעי בתולדות ישראל לאחר "אבניבי" ב-1978, "הללויה" ב-1979 ו"דיווה" ב-1998. בשנה הבאה ישראל תארח את תחרות האירוויזיון בירושלים.

בנאום הראשון לאחר הזכייה, אמרה ברזילי: "אני אסירת תודה על הזכייה, שמחה שאנשים בחרו שונה, מרענן. אם לא נבחר בשונה לא נתפתח כבני אדם. מההתחלה ידעתי שאנחנו עושים משהו מיוחד. אני כל כך שמחה ומופתעת שאנשים העריכו והבינו ששונה זה נהדר! כפרה עליכם - איזה כיף, ישראל זכתה באירוויזיון!".