טראמפ רמז: השגרירות תישאר בארנונה

מדבריו של הנשיא עולה שמיקום השגרירות החדשה של ארה"ב בשכונת ארנונה בירושלים אינו זמני, וכי לא ייבנה מבנה אחר.

גיא כהן , כ"ח באייר תשע"ח

מדבריו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בסוף השבוע, עולה שהמבנה בו תיחנך מחר השגרירות האמריקנית, בשכונת ארנונה שבירושלים, אמור להיות מבנה הקבע של השגרירות, ולא מבנה זמני כפי שדווח עד כה.

אמירתו של טראמפ – במהלך נאום בפני תומכיו בעיר אלקהרט שבמדינת אינדיאנה – סותרת את התוכניות שהוצגו על ידי הממשל לפני כמה חודשים, לפיהן המבנה בארנונה הוא זמני והשגרירות הקבועה, והגדולה יותר, תיבנה במהלך העשור הקרוב.

סוכנות הידיעות JTA ציינה כי טראמפ גם מסר לקהל הערכות עלות הנמוכות בהרבה מכל מה שדווח עד כה.

הוא סיפר שכאשר החליט, בדצמבר, להעביר את השגרירות לירושלים, אנשי הצוות בבית הלבן הציגו בפניו תוכנית לשגרירות שתעלה מיליארד דולר (בסרטון – החל מהדקה ה-42:00). הוא תיאר את המחיר כ"מטורף". לדבריו, עצר את חתימתו על המסמך אחרי שכבר כתב את שמו הפרטי, והתקשר לשגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן.

לדבריו, פרידמן אמר לו שישנו בניין בירושלים שניתן לשפצו במחיר של 150,000 דולר בלבד. טראמפ סיפר שאישר לפרידמן לבצע את השיפוץ במחיר של עד 300,000 דולר.

ברם, ככל הנראה מדובר במחיר הראשוני בלבד של העברת הפעילות של השגריר וכמה מעוזריו מהמבנה בארנונה. ואולם, בשלב השני – עד סוף 2019 – תיבנה תוספת למבנה בארנונה, שתאפשר לשגריר ואנשיו לעבוד בחלל מרווח יותר, ותכלול אתר למידע מסווג. בנייה זו תעלה 10 עד 15 מיליון דולר, והקמת תשתית האבטחה תעלה לפחות 45 מיליון.