אלקין בבית אורות
אלקין בבית אורותצילום: יח"צ, מעלה

מעלה – המרכז לציונות דתית קיים אמש בשיתוף ישיבת בית אורות, ערב שירה והודיה לרגל יום ירושלים. האירוע התקיים בישיבה הממוקמת בהר הזיתים בהשתתפות השר לענייני ירושלים, ומי שצפוי להתמודד על ראשות העיר השר זאב אלקין, המשנה לראש העיר ירושלים דב קלמנוביץ', ראש ישיבת בית אורות, הרב דני איזק, ראש ישיבת ניר, הרב נועם ולדמן ומנכ"ל מעלה, רפי קפלן.

בתחילת הערב התקיימה תפילת ערבית חגיגית שכללה כלי נגינה וריקודים בהשתתפות תלמידי ישיבת בית אורות, ישיבת ניר קרית ארבע, ישבת מעלות וציבור שהגיע מירושלים והסביבה. לאחר מכן, נאמרו דברי שבח והלל לכבודה של ירושלים.

השר זאב אלקין דיבר על החשיבות של חיבור ירושלים לציבור הכללי וכן על החשיבות של האחדות בין דתיים לחילונים בעיר. בדבריו ציין: "ירושלים מסמלת היום במדינת ישראל את ההיבט הרוחני של החזרה שלנו לארצנו. אנו חייבים לעשות הכל כדי שהחיבור לירושלים יהיה של כל חלקי העם, האתגר הוא להפוך את יום ירושלים למה שיום העצמאות מסמל היום לציבור הישראלי. ירושלים כוללת ציבורים שונים ומגוונים, שיכולים מצד אחד לבחור אם לריב או להתווכח או לבחור להתאחד בניסיון לקדם את העיר הזאת קדימה".

בעזרת ה' אנחנו נצליח להפוך את החג הזה לחג של כל הציבורים במדינת ישראל והפוך אותה לעיר שחוברה לה יחדיו".

המשנה לראש העיר, דב קלמנוביץ' ציין: "אין בעל הנס מכיר בניסו. כדור שביעי בעיר וכמי שהיה בירושלים טרום מלחמת ששת הימים, אני זוכר כילד את העיר הקטנה והחצויה. שיחקנו מול עמדות הלגיון, כדור שהיה עף לשטח ההפקר, לא יכולנו להחזירו. בשכונת ממילא ליד בית הורי חיינו מול גדרות התיל והמוקשים, כך שהיום אנחנו לא מודעים לנס הגדול שקרה לנו ולכן ישנה חשיבות כפולה ומכופלת לציין בהודיה את הנס הגדול שהתרחש לפני 51 שנים בירושלים".

רפי קפלן, מנכ"ל "מעלה" אמר "מרגש לקיים אירוע כזה, של העלאת ירושלים על ראש שמחתנו, צופים אל מול מקום המקדש, מעל פסגת הר הצופים. עומדים בהר הזיתים, בישיבת 'בית אורות' הממשיכה להאיר את האזור כולו, במקום הזה שעמל חנן פורת להקים יד ושם למפקדו האהוב גיורא אשכנזי, שנפל כאן לידו במלחמה על שחרור ירושלים ואיחוד העיר מחדש".

"יש שעדיין לא מוכנים להכיר בירושלים כבירה שלנו, אבל לנו זה לא באמת משנה. אין עם הקשור כל כך לבירתו. מעולם לא שמעתי אמריקאי המכריז ביום חתונתנו 'אעלה את וושינגטון על ראש שמחתי', ביום הכי שמח של אנגלי או צרפתי הם לא נזכרים בלונדון או בפריז, אך על שפתיו של כל יהודי, בכל שנות ההיסטוריה ובכל מקום בעולם שגורות המילים "אם אשכחך ירושלים תשכח ימני".

יום ירושלים בישיבת "בית אורות"