היוזם. אילטוב
היוזם. אילטוב צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

ועדת שרים לחקיקה אישרה בצהריים (ראשון) את הצעת החוק להחמרת רף הענישה בפשעים חקלאיים- של יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב אשר נוסחה בשיתוף עם התאחדות האיכרים בישראל

ההצעה כוללת: מתן פיצוי ישיר מהאדם שהורשע לנפגע העבירה, עונש מאסר ממושך יותר בנוסף לקנס כספי, קביעת עונש מינימום בפשיעה חקלאית והפחתת ערך הנזק המינימלי לענישה בגין החוק ל-50 אלף שקלים בלבד.

יש לציין כי רק בחודש האחרון נרשמו 5 הצתות מכוונות וכריתת 150 עצי גפן שהצטרפו ל-כ-230 תיקי פשיעה חקלאית שנפתחו במשטרה מראשית 2018.

לפי נתוני מג"ב, כפי שמופיעים בדו"ח המבקר, את מרבית העבירות מבצעות כנופיות מאורגנות ומקצועיות אשר רובן מתחום הרשות הפלסטינית. מכיוון שכך, לחקלאים אין יכולת להגיש תביעה אזרחית כנגד אזרחים מהרשות הפלסטינית.

מטרת הצעת חוק שיזם יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב בשיתוף עם התאחדות האיכרים להחמיר את רף הענישה וליצור הרתעה מספקת בכל הקשור לטרור החקלאי, החל ממתן פיצוי ישיר לנפגעי העבירה וכלה בהחמרת הענישה הקבועה בחוק העונשין בדרך של קביעת עונש מאסר ממושך יותר בנוסף לקנס כספי וכן עונש מינימום שיחול על מי שמורשע בעבירות האמורות, באופן שישיג את מטרת ההרתעה.

ח"כ רוברט אילטוב, יוזם ההצעה, ציין, "הגניבות החקלאיות הפכו מזמן לטרור לאומני. הגנבים מנסים לפגוע בריבונותה של מדינת ישראל על ידי ערעור ביטחונם האישי והכלכלי של החקלאים ובכך להבריח אותם מאדמתם".

"מדובר במלחמה על הגבול והבית שלנו, החקלאים שלנו ניצבים מול פשיעה לאומנית אכזרית, ונאלצים להתמודד לבדם עם ההשלכות הכלכליות והביטחוניות הקשות. עלינו לשנות את המשוואה לפני שיהיה מאוחר מדי, עלינו לשים את הטרור החקלאי בראש סדר העדיפויות שלנו ולספק לחקלאים את התנאים הראויים וההגנה לה הם זקוקים על מנת שיוכלו לחיות ולהתפרנס בכבוד", הוסיף.

נשיא התאחדות האיכרים בישראל, דובי אמיתי, ציין "מדובר בבשורה לציבור החקלאים ולסנונית ראשונה מצד ממשלת ישראל שאכן ישנה כוונה להוביל לשינוי מדיניות בכל הנוגע לטרור החקלאי, בתקווה שגם בתי המשפט והשופטים ימצו את החוק מול העבריינים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו