נתניהו: ''טראמפ עשה היסטוריה''

במשרד החוץ בירושלים נערכה הערב (ראשון) קבלת פנים למשלחת האמריקנית שהגיעה לישראל על מנת להשתתף בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים.

ג'ראד קושנר, יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, אמר כי זה כבוד גדול עבורו להיות בישראל ולהשתתף בחגיגה ההיסטורית, כלשונו, סביב העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. רעייתו ובתו של הנשיא, איוונקה טראמפ, אמרה כי "זו זכות גדולה להיות כאן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בקבלת הפנים כי "זה רגע היסטורי. הנשיא טראמפ עושה היסטוריה. אנחנו מודים מעומק הלב על ההחלטה האמיצה שלו להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר אותה לירושלים מחר".

"אתם באים לישראל בזמן שאנחנו פועלים כמעצמה בהרבה תחומים - ביניהם השירה. מי שלא רצו את ירושלים באירוויזיון - יקבל את האירוויזיון בירושלים השנה הבאה", הוסיף נתניהו.

"החלטת הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לירושלים מדברת בשם האמת. זו העיר שאנחנו כמהים אליה אלפים שנים. זו עיר הבירה שלנו והיא תישאר כזו לעולם".

"יש מדינות שכבר הולכות בעקבות הכרזת הנשיא טראמפ - אנחנו מודים לגואטמולה שתפתח בעוד יומיים שגרירות בירושלים. פראגווי תפתח את השגרירות שלה יומיים אחר כך. יהיו עוד מדינות שיעשו כך ונספר על כך בעתיד. אני קורא לעוד מדינות להזיז את השגרירויות לירושלים, כי זה הדבר הנכון לעשות. הזיזו את השגרירויות שלכם לירושלים כי זה מקדם שלום. אי אפשר לבסס שלום על שקרים על רק על אמת. בכל הסכם שלום עתידי ירושלים תישאר בירתה של מדינת ישראל", דברי נתניהו.

נתניהו התייחס להחלטת טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. "כדי להשיג שלום צריך לעשות עוד דבר אחד - להילחם באויבי השלום. אני מודה לנשיא טראמפ שמצטרף אלינו למאבק באיראן. היציאה מעסקת הגרעין באיראן משמעותה שהתומכת והמממנת הגדולה ביותר של הטרור בעולם - ספגה מכה. זה טוב לאזור וטוב לעולם כולו".

"כשהנשיא טראמפ פרש מהעסקה, ידענו שכשהוא פורש מהסכם רע הוא עושה דבר טוב לארה"ב, למזרח התיכון ולעולם", סיכם ראש הממשלה.

הוא העניק מכתב הוקרה מיוחד לשגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, על פעילותו למען העברת השגרירות לירושלים. "דיוויד, מעומק לבנו, אנחנו מודים לך על כל המאמצים שלך", אמר נתניהו לפרידמן.

נתניהו פנה לג'ארד קושנר ולרעייתו איוונקה ואמר שהגעתם משדרת מסר משמעותי מאוד לעולם. "אנחנו מודים לכל מי שבא לכאן לאירוע החשוב הזה - תודה שאתם עומדים לצידנו, תודה שאתם עומדים לצידה של ירושלים ולצד האמת".

צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS

ג'ון סאליבן, ראש המשלחת האמריקנית לחנוכת השגרירות וסגן מזכיר המדינה אמר בפתח דבריו, "זה כבוד גדול להיות כאן הערב ולהוביל את המשלחת של הנשיא טראמפ לחנוכת השגרירות".

"ערב פתיחת השגרירות החדשה שלנו, אנחנו רוצים להודות לראש הממשלה ולמשרד החוץ. על השותפות ההדוקה עם ארה"ב", הוסיף סאליבן.

לדבריו, "אני עומד כאן במקום מזכיר המדינה ג'ורג' פומפאו, שרצה מאוד להיות כאן לחנוכת השגרירות אך זה לא הסתדר. לא לחינם הוא בחר בישראל כנקודה משמעותית בשליחותו הראשונה בתפקיד. הוא שולח את ברכתו להצלחת השגרירות ולחיזוקה של מדינת ישראל".

"התהליך שיקרה מחר הוא חלק מתהליך חשוב של הכרה במציאות ורצון לחתור לשלום אמיתי. אנחנו רוצים להמשיך מהשגרירות החדשה את השותפות הנהדרת עם ממשלת ישראל ועם העם בישראל", סיכם סאליבן.

שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין דיבר על המשמעות של המהלך האמריקני. "העברת השגרירות היא סימן לחברות ההדוקה בין המדינות שלנו. ב-1995 הקונגרס האמריקני העביר ברוב גדול החלטה שיש להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים. עם זאת, למעלה מעשרים שנה ההחלטה הזאת התעכבה. הנשיא טראמפ החליט שלא להתעכב עוד - ומחר נחנוך את השגרירות".

"לארה"ב אין ידידה טובה יותר מישראל. אנחנו עובדים יחד עם נושאים רבים - והמרכזי שבהם הוא המלחמה בטרור. במשרד האוצר אנחנו עוסקים בפעילויות אקטיביות כדי למנוע את מימון הטרור ואנחנו מחוייבים להשתמש בכל הכלים שיש לנו לעצור זאת. הכלים הללו עובדים ובזכותם, בין היתר, הודיע הנשיא טראמפ שארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין. אסור שיהיה לאיראן נשק גרעיני, לא בעוד חמש שנים, לא בעוד עשר שנים - לעולם לא", הוסיף מנוצ'ין.

"נמשיך לעבוד עם ישראל ועם ידידותינו באיזור ומחוצה לו על פתרון נכון ואמיתי לסוגייה האיראנית", דברי שר האוצר האמריקני.

הכנות לטקס העברת השגרירות לירושלים זיו סוקולוב שגרירות ארה"ב בישראל