פורש. אבי ליכט
פורש. אבי ליכטצילום: דוברות

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, יפרוש בקרוב מתפקידו ויסיים את שירותו במשרד המשפטים לאחר למעלה מ-20 שנה.

בתפקידו הנוכחי, הקים ליכט את המחלקה לניהול ולתפקידים מיוחדים בייעוץ וחקיקה, המהווה כלי ארגוני וניהולי בעל חשיבות אסטרטגית מבחינת היועץ המשפטי לממשלה. אחד הפרוייקטים החשובים שבוצעו במסגרת זו, ביוזמתו ובהובלתו של ליכט, היה המדריך הפנימי לעבודת ייעוץ וחקיקה, שגובש בעבודת מטה רחבה במשך כשנה ואושר ע"י היועץ המשפטי לממשלה.

המדריך כולל את הייעוד והערכים של ייעוץ וחקיקה, תחומי אחריותה, תפקידיה, כפיפותה וגבולות הגזרה שלה. לצד זה, כולל המדריך את שיטת העבודה ותהליכי העבודה העיקריים בייעוץ וחקיקה. מטרתו להדריך את עבודת המשפטנים בייעוץ וחקיקה ולהוות כלי עזר לכלל המשפטנים במערך הייעוץ המשפטי לממשלה.

בשנה החולפת השלים ליכט גם את הרפורמה בדיני חדלות פרעון – אחד ממהלכי החקיקה הגדולים והמורכבים ביותר שנעשו בשנים האחרונות. הרפורמה כוללת למעלה מ-400 סעיפים, ונוגעת כמעט בכל תחום במשפט האזרחי. מטרתה היא ליצור לראשונה קודיפיקציה המסדירה באופן מלא את כלל דיני חדלות הפירעון של יחידים ושל תאגידים. זאת, במטרה להביא לכלכלה הישראלית חקיקה מודרנית בתחום חדלות הפירעון הנותנת מענה לצרכי המשק ולערכים חברתיים נוספים. ליכט זכה לשבחים רבים על עבודתו זו.

כמו כן, ריכז ליכט את הטיפול בשורה של סוגיות משפטיות רוחביות, בהן גם תקציב המדינה, חוק ההסדרים, עניין הצפיפות בבתי הסוהר והעתירה לבג"ץ בעניין חוק ההסדרה, והיה אמון על הטיפול בהתייצבויות היועץ המשפטי לממשלה. .

לפני תפקידו הנוכחי כיהן ליכט במשך כשבע שנים בתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקאלי), במהלכן הוביל בהצלחה רבה את הטיפול המשפטי בשורה ארוכה של נושאים כלכליים מורכבים מתחומי החקיקה התאגידית, לרבות תיקוני חוק החברות, הגברת התחרות וצמצום הריכוזיות, וכן מתווה הגז.

לפני כן שימש כפרקליט במחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, במשך 11 שנה, וייצג את המדינה במאות עתירות מתחומי המשפט החוקתי, הרגולציה, נושאים ביטחוניים, משפט בין לאומי ויחסי דת ומדינה.

שרת המשפטים, ח"כ איילת שקד, ציינה בעקבות ההודעה, "אבי ליכט הוא משרת ציבור מהמעלה הראשונה. מהמשפטנים המובילים במגזר הציבורי שתרם רבות למדינת ישראל בביצוע רפורמות שונות, החל מרפורמת הסלולר, עבור במתווה הגז וכלה (רק לאחרונה) בחוק חדלות פרעון החשוב. הרפורמות שבהן לקח חלק הן בנות דמותו. שילוב של תפיסת שוק חופשי יחד עם חכמה משפטית רבה ורגישות אמיתית לצרכי החברה".

"אבי צמח בשנותיו הראשונות במשרד במחלקת הבגצים, והתקדם בשנים האחרונות לתפקידים הבכירים ביותר במחלקת יעוץ וחקיקה. אני מודה לו על עבודתו המקצועית, מאחלת לו בהצלחה בהמשך דרכו ובטוחה שהוא עוד יקרא לדגל", הוסיפה שקד.

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט ציין, "אנו נפרדים מאחד המשפטנים המצוינים והמוערכים ביותר בשירות המשפטי הציבורי, אשר חותם קריירה מפוארת בשירות המדינה".

"אבקש להעלות על נס במיוחד את תרומתו של אבי ליכט לגיבוש תורה סדורה לעבודת הייעוץ המשפטי לממשלה, על כל מרכיביו – היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה ומחלקות ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים – פרויקט הדגל של הייעוץ המשפטי לממשלה, אשר נושא כבר היום פירות בדמות שיפור השירות המקצועי שניתן ע"י יעוץ וחקיקה, ואשר עתיד להותיר חותם לעוד שנים רבות. ליכט היה האיש הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון, בעל כישורים ניהוליים מוכחים, ויכולות משפטיות מעולות", הוסיף מנדלבליט.

"במשך למעלה מ-20 שנה אבי העמיד את יכולותיו הגבוהות לרשות המדינה, ותרם תרומה מכרעת לעבודת הממשלה, לקידום שלטון החוק, ולהגנה על זכויות האדם. אני משוכנע שנהנה מפירות עמלו במשך שנים רבות בעתיד, ואאחל לו הצלחה רבה בכל אשר יפנה בהמשך דרכו המקצועית", אמר.