המשפחות השכולות זועמות

ההורים השכולים דורשים כי שמות בניהם הנופלים יוסרו לאלתר מהיכל ההנצחה בהר הרצל ומאתר יזכור.

עוזי ברוך , כ"ט באייר תשע"ח

ניסים אוחיון ליד קבר בנו הי"ד
ניסים אוחיון ליד קבר בנו הי"ד
צילום: עצמי

עימות חריף פרץ לאחרונה בין משפחות שכולות של חללי צה"ל ובין משרד הביטחון, אגף הנצחה ומורשת.

העימות פרץ לאחר שהמשפחות גילו כי בהיכל ההנצחה החדש בהר הרצל מונצחים גם נרצחים בפעולות איבה, זאת למרות שבג"ץ דחה את עתירת נפגעי פעולות האיבה שדרשו להשתלב בהיכל החדש ולמורת רוחן של המשפחות השכולות.

האב השכול, ניסים אוחיון, יו"ר יד לבנים עפולה ועמקים שאיבד את בנו סמ"ר משה אוחיון ז"ל במוצב ריחן בלבנון בשנת 1995, שיגר מכתב לשר הביטחון, בו נאמר כי בתום פגישה של חברי הנהלת יד לבנים, עקב הגילוי של הנצחת נפגעי פעולות האיבה עם חללי מערכות ישראל, דורשים ההורים השכולים כי שמות בניהם הנופלים יוסרו לאלתר מהיכל ההנצחה בהר הרצל ומאתר יזכור.

כאמור בג"צ דן בסוגיה זו לפני כחמש שנים ודחה את עתירת ארגון נפגעי פעולות האיבה שביקשו לשלב גם את חללי פעולות האיבה בהיכל הזיכרון.

"תמוה בעיננו כיצד בניגוד לפסיקת בג"צ נכללו גם מי שאינו חלל צה"ל באתר ההנצחה", צוין במכתב, "אנו, חברי הנהלת 'יד לבנים', עפולה ועמקים, הורים שכולים לחללי צה"ל במערכות ישראל, מוחים בתוקף על הזילות שנוצרה לאחרונה, בנושא ההנצחה והכללת הרוגים שאינם חללי צה"ל בחדר ההנצחה לחללי מערכות ישראל. ברור לכל, כי היכל ההנצחה שייך למדינת ישראל ולמשפחות השכולות ואינו רכושו של איש. לעומת זאת, לא ברור כיצד, ועל ידי מי, אושר לכלול גם שמות של מי שאינם חללי צה"ל בלוחות הזיכרון. המעיד כי הנושא פרוץ, חסר פיקוח וסדר ואיננו מתכוונים לעבור על כך בשתיקה".

במהלך חודש אוגוסט האחרון גילו המשפחות כי בין לוחות הנופלים מופיעים גם כאלה שאינם חללי צה"ל, "הדבר מהווה פגיעה קשה ברגשות המשפחות" לדבריהם. "אנו מכבדים את זכרם של הנרצחים בפעולות האיבה, ומודעים לכאבן הגדול של המשפחות. אך יחד עם זאת, דורשים לעצור את הזילות בהנצחת בנינו שנפלו במילוי תפקידם כשנשלחו להילחם למען המדינה, מבקשים לכבד את פסיקת בג"צ ולהקפיד על הנצחה נפרדת לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה" הוסיפו המשפחות.

במכתב המופנה לשר הביטחון, הרמטכ"ל, בכירים במשרד הביטחון וארגון יד לבנים הוסיפו, "אנו, משפחות שכולות לחללי מערכות ישראל חשים פגיעה קשה מהתנהלות בלתי אחראית זו, ודורשים בדיקה מעמיקה לגבי ההתנהלות ואופן קבלת ההחלטות. אנו דורשים לתקן את העוול במיידי ולמצות את הדין עם מי שהתרשל ופעל בניגוד לכללים.

לא יתכן כי תתקבלנה החלטות באשר להנצחה בניגוד לפסיקת בג"צ ובניגוד לקריטריונים שנקבעו על ידי משרד הביטחון עצמו העובר על הכללים, כאילו היה אתר ההנצחה רכושם הפרטי של נושאי התפקידים מטעם משרד הביטחון העושים בהחלטות מהותיות אלו בשרירותיות מועלים בתפקידם ופוגעים בכבוד בנינו חללי צה"ל. אנו משפחות שכולות לחללי מערכות ישראל חשים נבגדים, פצועים בנשמתנו".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון משתתף בצערן של המשפחות השכולות ויטפל בנושא ברגישות רבה. בשנת 1994 אישר שר הביטחון דאז, לפנים משורת הדין, ולאור הנסיבות המיוחדות, להכיר במשפחתה של הצעירה לפי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה. מאז ובמשך שנים רבות מתנהל בעפולה ויכוח בין משפחות שכולות המתנגדות למשפחות התומכות בהנצחתה כחללת מערכות ישראל. דרישת המשפחות המחודשת תועלה לדיון במועצה הציבורית להנצחת החייל, המורכבת מבני המשפחות השכולות, בניסיון להגיע להסכמות בין הצדדים".