"גם חללי הטרור הם חללי מערכות ישראל"

אב שכול מתנגד לדרישת יו"ר יד לבנים בעפולה להסיר את שמות חללי הטרור מהיכל הזיכרון בהר הרצל בירושלים.

בני טוקר , כ"ט באייר תשע"ח

"גם חללי הטרור הם חללי מערכות ישראל"-ערוץ 7
היכל הזיכרון בהר הרצל
צילום: דוברות משרד הביטחון

רון קרמן, אביה של טל קרמן הי"ד שנרצחה בפיגוע האוטובוס בקו 37 לפני 15 שנה, מגיב בערוץ 7 לדרישתו של יו"ר יד לבנים בעפולה ניסים אוחיון להסיר את שמות חללי הטרור מהיכל הזיכרון בהר הרצל.

לדברי קרמן, ''גם חללי פעולות האיבה נפלו במלחמת העורף, יש כאן מלחמה והיא לא כמו ב-48', 56' או 67' כשהלחימה הייתה בגבולות הבינלאומיים, היום הלחימה היא בתוך הארץ ואני לא צריך ללכת רחוק.

"באוטובוס שבו טל נרצחה, מתוך 17 הנרצחים שניים היו חיילים, והם אכן מונצחים כחללי צה"ל ומערכות ישראל לעומתם טל ושאר האזרחים מוגדרים כחללי הטרור. מתוך מניין של 24 אלף חללי צה"ל כארבעים אחוז מתוכם נהרגו בפעולות מבצעיות, כל השאר שלא נדע נפטרו או נהרגו כשהם על מדים ולכן הם נכללים ברשימת חללי צה"ל.

''אבל הבת שלי וכל אותם חללי הטרור כולם ללא יוצא מן הכלל נרצחו על ידי אותם אלה שבאים לכלותנו אם זה בארץ או בחו"ל והם לא מוגדרים כחללי מערכות ישראל".

לדבריו המאבק של יו"ר יד לבנים בעפולה אינו מאבק מכובד, "ברמה הרגשית אני חושב שהצער שלי והצער של הורה אחר שבנו נהרג במקרה זה או אחר, זה כאב אדיר, אנחנו חיים את זה יום יום. מבחינת אותו בחורצ'יק מעפולה שהוא מארגון יד לבנים הם מאוד מיליטנטים בנושא הזה, הם הלכו לבית המשפט בעבר כנגד עיריית חיפה שהחליטה לפני עשר שנים שבזמן הצפירה יהיה טקס אזכרה בחלקת חללי הטרור ובחלקת חללי צה"ל והשופט החליט שלראש העיר יש את הסמכות להחליט היכן הוא ישהה בזמן הצפירה. זה לא סיפור חדש, אני לא מבין למה הם עומדים על הרגליים האחוריות".

קרמן סבור שחללי הטרור ראויים להיכלל ברשימת חללי מערכות ישראל, "אנחנו מעולם לא דרשנו שחללי הטרור יוגדרו כחללי צה"ל. מה שאנחנו כן רוצים זה שחללי הטרור יכללו ברשימת חללי מערכות ישראל שזו קבוצה יותר גדולה. עד שמנחם בגין עלה לשלטון חללי ניל"י לא נכללו בתוך חללי מערכות ישראל, לכן אני בא ואומר - כבודו של חייל צה"ל שנהרג בשביל שאנחנו נוכל לחיות כאן, כבודו במקומו מונח והוא חלל צה"ל.

''הבת שלי נרצחה בגלל שהיא בחרה לחיות את החיים הרגילים ואנחנו זוכרים תמיד את הפוליטיקאים שאומרים שהעורף הוא חזק ושאנחנו שומרים על השגרה וממשיכים בשגרה ולכן אני רוצה שהיא תוכר כחללת מערכות ישראל".