בירושלים נערך אחר הצהריים (שני) טקס החנוכה הרשמי של שגרירות ארה"ב החדשה, במבנה ששכנה בו עד כה הקונסוליה בשכונת ארנונה בירושלים. באירוע משתתפים ראשי המדינה ומשלחת אמריקנית מיוחדת.

דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב, פתח את הטקס ואמר, "אורחים יקרים, אנחנו מקדמים אתכם בטקס החנוכה הרשמי של שגרירות ארה"ב בישראל".

"ביום הזה ובשעה הזאת, לפני שבעים שנים ראש ממשלת ישראל דוד בן גוריון הכריז על מדינת ישראל. הנשיא טרומן התקשר אליו 11 דקות אחר כך והכיר בישראל. הוא אף הצטער שלקח לו יותר מדי זמן. שבעים שנים אחרי אנחנו עוברים לשלב הבא ופותחים את השגרירות האמריקנית בירושלים".

"23 שנים אחרי חקיקת החוק למעבר השגרירות לירושלים, החוק הפך למציאות. הגיע הזמן לקיים את ההבטחה", דברי השגריר פרידמן.

"ירושלים היוותה השראה לאמריקנים עוד לפני ייסוד ארה"ב. ב-1630 ווינטרופ דיבר על רצונו להקים 'ירושלים חדשה', העיירה שעל הגבעה. הנשיא לינקולן עצמו קיווה לבקר בירושלים, עם תום מלחמת האזרחים האמריקנית", סיפר השגריר.

נתניהו בחנוכת השגרירות: זכרו את הרגע הזה

אחריו השמיעו דברי ברכה הרב זלמן וולוביק מחסידות חב"ד והכומר רוברט ג'פרס. שניהם דיברו על החשיבות של המחוייבות האמריקנית לישראל והחמיאו לאומץ של הנשיא טראמפ לקבל את ההחלטה על העברת השגרירות.

לאחר מכן הושמעה ברכה מוקלטת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "לפני שבעים שנה היתה ארה"ב הראשונה להכיר במדינת ישראל. היום אנחנו פותחים באופן רשמי את השגרירות האמריקנית בירושלים".

"מאז 1948 ישראל החשיבה את ירושלים כבירתה. זו היתה בירת העם היהודי במשך דורות. היום משרדי הממשלה, בית המשפט העליון וראש הממשלה - כולם יושבים בירושלים. ישראל זכאית כמו כל מדינה לבחור את בירתה. במשך שנים הזכות הזאת לא כובדה".

"אנחנו פותחים את השגרירות מאוחר מאוד, אבל זה הזמן. אנחנו ממשיכים להיות מחוייבים להשיג הסכם שלום ולשמור על הסטטוס קוו בכל המקומות, כולל בהר הבית. ארה"ב תמיד תהיה חברה טובה של ישראל ושותפה שלה - לשלום ולחירות", אמר טראמפ.

בתו של הנשיא, איווניקה טראמפ, יחד עם שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין הסירו את הכיסוי מהשלט המורה כי המבנה הוא באופן רשמי השגרירות האמריקנית בירושלים.

"אנחנו מקדמים אתכם בברכה, בפעם הראשונה, בשגרירות ארה"ב - כאן בירושלים, בירת ישראל", אמרה איווניקה טראמפ.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר באירוע, "'עומדות היו רגלינו בשעריך ירושלים'. ירושלים היא בירת ישראל, העיר שלעולם לא שכחנו ולעולם לא נשכח. במשך 3,000 שנים עם ישראל מתפלל לירושלים וכמה לירושלים. מאז הקמת המדינה לפני 70 שנים - ירושלים היא בירת ישראל".

"כפי שאמר הנשיא טראמפ - ולפעמים צריך לומר את מה שברור מאליו - ירושלים היא בירת ישראל, היא ביתו של הפרלמנט הישראלי, של משרדי הממשלה, של בית המשפט העליון. המחוייבות של המדינה לירושלים, היא לא רק מחוייבות להיסטוריה של עם ישראל, אלא לכל תושביה של ירושלים, מכל החברות", הוסיף ריבלין.

לדבריו, "ירושלים היא מיקרוקוסמוס. יהודים וערבים גרים בה יחד. ביום השמח הזה, ירושלים מוכרת גם על ידי ארה"ב. במשך שנים רבות הקונגרס האמריקני היה מחוייב לכך שבירתה של ישראל היא ירושלים. נשיאים רבים עברו, אבל אחד הבטיח - וקיים. ועל כך אנחנו אומרים: 'ברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

"אנחנו מתחייבים לשמור על ירושלים כעיר של שלום, כעיר של שלוש הדתות, כעיר שמסבירה פנים לכל הקהילות", סיכם הנשיא.

נאומו של ג'ראד קושנר בחנוכת השגרירות בירושלים

חתנו ויועצו של נשיא ארה"ב, ג'ארד קושנר, אמר בטקס, "אני גאה להיות כאן היום, בירושלים בירתה הנצחית של מדינת ישראל".

הוא הוסיף, "בעוד הנשיאים לפנינו נסוגו מהתחייבותם להעביר את שגרירות ארה"ב לאחר שנכנסו לתפקידם, הנשיא הנוכחי נהג אחרת. כי כשהנשיא טראמפ מבטיח - הוא מקיים".

"כשאנחנו מעבירים את השגרירות, אנחנו מראים שניתן לסמוך על ארה"ב שתעשה את מה שנכון וצריך להיעשות", אמר קושנר.

"ישראל היא המדינה היחידה שבני כל הדתות יכולים להתפלל בה בחופשיות. ישראל מגינה על זכויות נשים, על חופש הביטוי, ועל כל הזכויות כל הזכות של אדם להגשים את הפוטנציאל שלו. אלה הערכים שקושרים בינינו, ושהופכים את ישראל לאחת המדינות החשובות ביותר בעולם", דברי חתנו של הנשיא.

הוא התייחס לניסיונות של חמאס להתסיס את גבול עזה ולעימותים שם. "אני גאה להיות חלק מהצוות למזרח התיכון שמטרתו להביא שלום בין ישראל והפלסטינים. המחאות שראינו בחודש האחרון וגם היום הן חלק מהבעיה - ולא מהפתרון".

"בשנת השבעים למדינת ישראל, אנחנו עומדים לצידה כבעלת ברית. כשיגיע השלום המיוחל, ניזכר ביום הזה, שהיה חלק מהמסע לשלום", סיכם קושנר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתח את דבריו ואמר, "אין לנו ידידה טובה יותר בעולם מארה"ב. אתם תומכים בנו ועומדים לצידנו כאן בירושלים".

הוא פנה לנוכחים ואמר, "זכרו את היום ההיסטורי הזה. זו היסטוריה. גדלתי פה עד גיל שלוש. הייתי הולך פה בשדות עד הגבול הידוע. זהו יום גדול לירושלים, יום גדול למדינת ישראל, יום שייחרט בזכרוננו הלאומי לדורות".

"ידענו בעיר הזאת רגעים היסטוריים. אברהם עבר כאן את מבחן האמונה שלו והפך לאבי האומה. בירושלים המלך שלמה בנה את בית המקדש. המכבים טיהרו את המקדש ואלפיים שנה אחר אמרו חיילים כאן בירושלים - 'הר הבית בידינו'. אנחנו בירושלים - ואנחנו כאן כדי להישאר", הצהיר נתניהו.

הוא הוסיף, "אנחנו כאן בירושלים, מוגנים על ידי חיילי צה"ל הנהדרים שמגינים על גבולותינו בכל רגע. מוגנים על ידי כוחות הביון והמודיעין שלנו - ואנחנו מודים להם על כך".

"הצהרת בלפור הכירה בצורך של העם היהודי לבית לאומי. לפני 70 שנים היה הנשיא טרומן הראשון להכיר במדינה היהודית. בדצמבר האחרון היה הנשיא טראמפ הראשון להכיר בירושלים כבירת ישראל - והיום ארה"ב פותחת את השגרירות שלה כאן בירושלים. תודה רבה לך הנשיא טראמפ שיש לך את האומץ הדרוש לעמוד בהבטחותיך", אמר נתניהו.

הוא פנה לשגריר ארה"ב בישראל. "תודה לכולכם שאתם מחזקים עוד יותר את היחסים בין ישראל וארה"ב. תודה לשגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, שעושה הכל כדי לשדרג עוד יותר את היחסים. דיוויד, אתה השגריר הראשון שנכנס לשגרירות בירושלים - לא יהיה עוד אחד כמוך שיהיה הראשון".

את נאומו סיים נתניהו בברכת שהחיינו, לקול מחיאות הכפיים של הנוכחים.

דיווח כתב ערוץ 7 מחנוכת שגרירות ארה"ב בירושלים

צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS
צילום: הלל מאיר - TPS