בנימין בן אליעזר
בנימין בן אליעזר צילום ארכיון: רוני שוצר, פלאש 90

עו"ד אורי נחמני, מומחה לדיני משפחה וירושה, מותח ביקורת על החלטת הפרקליטות להגיש תביעה נגד נכסי עיזבונו של בנימין (פואד) בן אליעזר ז"ל.

במסגרת כתב התביעה מתבקש בית המשפט לחייב את העיזבון לשלם למדינה סך כולל של 2,728,744 ש"ח בתוספת הפרשי ריבית והצמדה בגין כספי השוחד והרווחים שהפיק מהם בן אליעזר ז"ל בהיותו עובד ציבור.

"אני חושב שהמהלך הזה הוא לא ראוי בכלל במיוחד בשים לב לעובדה שפואד לא הורשע בשום דבר", אומר עו''ד נחמני לערוץ 7, ''אני רוצה לדייק ולהגיד שבהליך פלילי נדרשת הוכחה מעל לספק סביר ובהליך אזרחי ההוכחה הנדרשת נמוכה יותר.

"בעצם הפרקליטות מה שהיא פועלת עכשיו היא מנסה לבוא ולהיכנס בדלת האחורית ובאמצעות הליך אזרחי שנטל ההוכחה בו הוא נמוך יותר לנסות ולמצות את הדין".

לדבריו מדובר בפגיעה בשמו הטוב של אדם עתיר זכויות שלא יכול להגן על עצמו, "אני לא רוצה להכנס לדיון אם היה או לא היה נכון או לא נכון. להערכתי ולגישתי הדרך אינה ראויה, בוודאי לא לאדם במעמדו, לא לאדם שתרם במדינה לאורך השנים וכל פעולותיו גם הידועות לנו וגם שאינן ידועות לנו.

"מה שמשחק לטובת הפרקליטות ובעצם מונע את דין הצדק מהנאשם שלנו כי ההליכים נגדו הפלילים כבר בוטלו והסתיימו ברגע שהוא נפטר, כרגע מה שמנסים לעשות זה להכנס ממש בדלת האחורית ולנסות להרוויח מהעניין הזה כאשר אין לנו מי שיתגונן, אין לנו מי שיבוא ויביא עדויות לסתור ואין לנו מי שיבוא ויעיד על המציאות שהיתה והאם קיימת עילת תביעה או לא.

"יש כאן ניסיון להשחיר את שמו, זה יכול גם לגרום לסכסוכי ירושה במידה והירושה שלו כבר חולקה, זה יכול לגרום לחלק מהעדים שאי אפשר יהיה לבחון את הנאמנות שלהם או את הנכונות שלהם לאמת את הטענות שלהם מול האמת שלו ולמעשה ההליך שמתנהל כאן הוא הליך לא הוגן".

נחמני קורא לפרקליטות להפסיק את ההליך, "הייתי אומר לפרקליטות שגם אם נמצאו דברים וגם אם יש להם הוכחות בנסיבות האלה הם אמורים להפסיק את החקירה ואת ההליכים המשפטיים כי אין בהם תועלת, במיוחד בהתחשב בעובדה שנסיבות כל הטענות נגדו היו רק בשנים האחרונות כאשר דובר על מועמדותו כנשיא, רק אז צצו כל העניינים.

''אז אין למדינה ולפרקליטות לבוא בטענות אלא לעצמם שהם עיכבו את החקירה, עכבו את מימוש הדין ועכבו את בירור האמת עד שהגענו למצב שפואד בן אליעזר אינו בין החיים ובירור האמת לא יכול להיות שלם. אז לאחר שנכשלו בהליכים הפלילים הם מנסים להכפיש את שמו ולנסות ולהשיג יתרונות כאלה ואחרים בהליך אזרחי, הדבר אינו ראוי ומן הראוי שהתביעה הזאת תידחה ולא ידונו בה".