עטרת כהנים: נרגשים מהתמיכה של הציבור

שעות אחרונות לקמפיין ההתרמה השנתי של עמותת עטרת כהנים שמתבצע סביב יום ירושלים. אנחנו מדברים עם מתי דן על ההרגשה הנפלאה.

ערוץ 7 , כ"ט באייר תשע"ח

כל מי שגר פה מרגיש שגריר

מתי דן, איש עטרת כהנים, מתייחס בראיון לערוץ 7 למבצע ההתרמה לאכלוס בתים נוספים בעיר העתיקה.

"היתה לנו התלבטות גדולה אם לצאת לדרך, כי זו חשיפה, ואתה מרגיש שאולי אתה מטריד אנשים. מה שהניע אותי ואותנו בסופו של דבר למהלך הזה היה הרצח של עדיאל קולמן הי"ד בערב פסח. מכיוון שהרצח אירוע ממש ערב החג ההרגשה הייתה שכולם טרודים בהכנות ובעצם אין שום תגובה ושום התייחסות. הרגשנו שאי אפשר להשאיר דבר כזה שאדם הלך לעבודתו ופשוט נרצח, שחיי אדם הם הפקר, ללא תגובה".

דן מוסיף, "חשבנו מה אנחנו יכולים לעשות ובהחלטה של רגע החלטנו החלטה מהסוג שניתן לקבל רק סמוך לאירוע. משהו שיביע את הנחישות של עם ישראל. מה זה להיאחז בירושלים בכל מחיר.

ההחלטה הייתה להפוך את העמדה שהנוער יצר בבית ביטנברג עבור כוחות הביטחון, מיד לאחר הרצח שהיה שנתיים קודם לכן בסוכות, למקום קבוע שיהיה פתוח תמיד. ליצור נוכחות יהודית ברחוב הגיא שזה הרחוב הראשי ממרכז העיר לכותל. שיהודי לא ירגיש בו נטע זר. כמובן זה אומר הרבה כסף להפעלה שוטפת, נוסף לכל הפעילות שאנחנו כל הזמן מבקשים להגדיל"

אין תקצוב לדברים הללו?

"כל הפעילות של העיר העתיקה לא מתוקצבת בכלל מדינת ישראל משקיעה הרבה בהתיישבות אבל לא מתקצבת בכלל את הפעילות כאן . אנחנו לא יהודה ושומרון ולא נגב וגליל. מבחינת המדינה אנחנו פשוט בעיר. לא מצאו את הסעיף", הוא מוסיף בחיוך, "ובעצם הכל חוזר לעם ישראל. זה עליו וזה חשוב לו. אנשים חושבים שאולי יש כסף מארה"ב אבל זה פשוט לא נכון. והמדינה כאמור לא רואים לירה. אנחנו שנים ארוכות פשוט מתגלגלים. בשנים האחרונות אנחנו מאוד משתדלים להיות 'נורמליים' יותר בכל החוסר נורמליות שכאן. כל אחד פה מרגיש שליח. אנחנו לא עושים את זה בשבילנו. בהקשר של היום המיוחד הזה עם העברת שגרירות ארה"ב, כל אחד פה מרגיש שגריר של רצון טוב של עם ישראל. מרגישים שאנחנו מייצגים את הכיסופים של עם ישראל לחזור הביתה. לחזור ללב האומה"

איך באמת חיים פה? זה לא קשה?

זה מיוחד. וזה אכן קשה. המשפחות שגרות פה מוסרות את נפשן. זה לא נוח. יש פיצוי בדמות הקרבה למקום המקדש ולכותל אבל זה לא פשוט. זה לחיות את האתגר יום יום.

מה המשמעות של עוד משפחות שיכנסו לכאן בעקבות מבצע ההתרמה?

זה עוד חיים, זה עוד שכנים. זה להפוך לקהילה. יש הבדל גדול בין 10 ל-20 משפחות. כשיש קהילה נוצרת נורמליות. כל תרומה שנתרמת היום הולכת לבניין ירושלים. כל שקל שנתרם הוא שקל איכותי שמכפיל את עצמו וכל שקל חשוב כי אין לנו עיר עתיקה אחרת ואין לנו מקור מימון אחר.

אנשים שפנינו אליהם, גם אני באופן אישי החשש הראשוני הוא שאתה מכביד אבל אתה מגלה שהם חיכו לטלפון. הם רוצים את ההזדמנות הזו. עם ישראל שמח, כוסף ומשתוקק לבנות את ירושלים. זו חוויה מאוד מרגשת לראות את זה. כל סכום מרגש כי זה בא מהלב. אנשים תורמים מהלב שלהם ומה שבונה ויבנה את ירושלים זה הלב.

לתמיכה בעמותת עטרת כהנים לחץ כאן