מוגריני עם אחד מראשי הליגה הערבית
מוגריני עם אחד מראשי הליגה הערבית צילום: רויטרס

בתזמון מדוייק, רגע אחרי סיום טקס חנוכת השגרירות, הוציאה הערב (שני) שרת החוץ של האיחוד האירופי הודעה ובה היא מסתייגת מהאירוע וכמובן גם מביעה אי נוחות מפעילות ישראל בגבול עזה היום.

"עשרות פלסטינים, כולל ילדים, נהרגו ומאות נפצעו מירי ישראלי היום, במהלך הפגנות המוניות מתמשכות סמוך לגדר בעזה. אנו מצפים שכולם יפעלו באיפוק רב כדי למנוע אובדן חיים נוסף. על ישראל לכבד את זכות המחאה של הפלסטינים ואת עיקרון המידתיות בשימוש בכוח. חמאס ומנהיגי ההפגנות בעזה חייבים להבטיח שהן יישארו בלתי אלימות לחלוטין ולא ינוצלו", אמרה מוגריני.

היא יצרה שיוויון בהודעתה בין חגיגות העצמאות הישראליות לבין ה'נכבה' הפלסטיני. "בימים אלה, ישראלים ופלסטינים כאחד מציינים רגעים חשובים לאומות שלהם. לכל צד בסכסוך הזה יש טענות ושאיפות לגיטימיות שצריך להכיר בהן", אמרה מוגריני.

לדבריה, "ירושלים היא עיר קדושה ליהודים, מוסלמים ונוצרים. הקשר של העם היהודי לירושלים אינו ניתן לערעור, ואין להכחישו. כך גם לגבי הקשרים של העם הפלסטיני לעיר".

"כל הסלמה נוספת במצב מתוח ומורכב כבר, תביא שוב לסבל שאין להעלותו על הדעת לשני העמים, ותהפוך את הסיכוי לשלום ולביטחון לעוד יותר רחוק. ברגע זה, יהיה צורך בחוכמה ובאומץ לחזור למו"מ לפתרון מדיני, לטובת העם הישראלי והעם הפלסטיני ולאזור כולו. רק פתרון של שתי מדינות יאפשר באופן מעשי לשני הצדדים לממש את שאיפותיהם, לשים קץ לסכסוך ולהשיג שלום צודק ובר-קיימא שישראלים ופלסטינים מייחלים לו וראויים לו", טענה שרת החוץ האירופית.

באשר לירושלים אמרה כי "לאיחוד האירופי עמדה ברורה על ירושלים. אנחנו נמשיך לפעול על פי החלטות האו"ם, כולל בנוגע לייצוג דיפלומטי, עד שיושג הסדר הקבע בנושא ירושלים".