ג'ורג' סורוס
ג'ורג' סורוסצילום: רויטרס

"קרנות החברה הפתוחה" של המיליארדר ואיש השמאל היהודי ג'ורג' סורוס הודיעו כי יפסיקו לפעול בהונגריה – מדינת הולדתו של סורוס.

"כאשר אנו ניצבים בפני אווירה פוליטית ומשפטית שהולכת ונעשית דכאנית יותר, קרנות החברה הפתוחה מעבירות את פעולותיה וצוותה הבינלאומיים מבודפשט לבירת גרמניה, ברלין", הודיעה הקבוצה.

פטריק גספארד, נשיא קבוצת הקרנות, תקף את השלטון בבודפשט ואמר שהוא "השמיץ את עבודתנו והציג אותה באופן מסולף", ודיכא את החברה האזרחית "לטובת רווחים פוליטיים".

בין סורוס לבין ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, מתנהל עימות ארוך שנים סביב הסיוע של איל ההון לכניסת פליטים מוסלמים להונגריה. ממשלת הונגריה החליטה באחרונה לנקוט צעדים חוקתיים נגד סורוס, ולהוציא מחוץ לחוק כל ארגון שיסייע או יממן כניסת פליטים להונגריה.

על פי החוק המוצע, שר הפנים ההונגרי יצטרך להעניק אישור והיתר פעילות עבור כל ארגון הפועל לתמיכה במהגרים, או לשלול את המשך פעילותם בטענה ל"פגיעה בביטחון הלאומי".

בין היתר מופנה החוק כלפי ארגונים המבצעים עבודה משפטית, קמפיינים, מפיצים מידע או מגייסים מתנדבים לסייע למהגרים המגיעים להונגריה ממדינות אחרות. החוק החדש גם יטיל מס בסך 25 אחוזים על כל הארגונים שיקבלו סיוע כלכלי בינלאומי שמטרתו לסייע למהגרים המבקשים להיכנס לתחומי הונגריה.

סעיף נוסף בחוק יאפשר לשר הפנים ההונגרי להוציא צווי מניעה לכניסתם של פעילי ארגונים לא ממשלתיים להונגריה, במטרה למנוע מהם לסייע לפליטים המבקשים להיכנס למדינה.

אורבן נבחר מחדש בחודש שעבר והוא נהנה מרוב סוחף בפרלמנט ביחד עם בעלי בריתו השמרניים.