טיול: במדבר... באהל מועד

פרשיות ספר במדבר שאך זה עתה התחלנו בקריאתן, מובילות אותנו לתור אחר המדבר, אחר אהל מועד "וידבר ה' אל משה במדבר סיני באהל מועד.." ואחר הנופים והאפשרויות הרבות הגלומות בו.

נופי המדבר תמיד סיקרנו. תיאורי המקרא, המופיעים במסעי בני ישראל, חיפוש אחר מרבצי הנחושת ומקומות "לרבוץ" בהם, מביאים אותנו לטיול "בערבה הדרומית וחבל אילות" בואכה אילת.

מאה ק"מ של שטח שכולו נטוע קיבוצים פורחים, מטעי תמרים והמון אפשרויות במרחק נגיעה מהעיר הדרומית עם אפשרויות למשפחה ברכות הילדים.

אין ספק. מרכז הפעילות הוא בבקעת תמנע, אך כל המקומות שסביב לה, תומכים בהחלט ונותנים מגוון אפשרויות מרתק. ניתן למצוא בטיול באזור, פעילות למשפחה, לזוג, לקבוצה, ולא.. שכחנו - המחירים. אלו נמוכים בעשרות אחוזים מהאטרקציות האלתיות ומקומות הלינה. אפילו מתחם אהלים שהוקם לאחרונה בתוך פארק תמנע נותן את הפתרון.

דווקא במדבר הצחיח בעל מים מליחים, במקום הכי פחות צפוי, גדלים הירקות האיכותיים ביותר בישראל, המצליחים ומבוקשים בכל העולם.

חמשת החושים

חמשת החושים באליפז

בקיבוץ אליפז לדוגמא סיור לחסה הגדלה על מצע של מים, ביקור בפרדס הדרומי בעולם, טעימת פומלות, סיור כיף בדיונות סמר והפרחת עפיפונים.

חולות סמר
חולות סמר

בקיבוץ מציעים גם סיור חקלאי ל"חמשת החושים". מסלול הסיור כולל, ביקור ברפת, תצפית על הר תמנע וגבעת ססגון, נסיעה לשטחים החקלאיים, ביקור במטע התמרים. לא לפספס את גידול המלונים והבצל. חממות וגידולי שדה עונתיים המאפשרים לראות, לגעת, לשמוע, להריח ולטעום. 08-6356230

במשך הכביש- פארק תמנע

טיול לבקעת תמנע הוא טיול משפחתי שבו יכולים אנו לחוש עד כמה פסוקי התורה נמצאים באדמת ארץ ישראל. אחת הדוגמאות היותר יפות לכך היא הפסוק "ארץ אשר מהרריה תחצוב נחושת".

סיור ולו הקצר ביותר בבקעת תמנע לא הרחק מאילת, ימחיש עד כמה סיפורו של שלמה המלך הבונה את נמל אילת בים אילות כפי שהוא מכונה בתנ"ך על מנת להסיע את אוצרות הנחושת לארצות אפריקה מובן כאן בסיור ביותר. כמעט כל חופן מאבן הגיר הקשה מכיל את האבן הירקרקה הזו המכילה את הנחושת.

האגם הנעלם בפאתי תמנע הוא הוכחה לעבודת כריית הנחושת שם. אגם עמוק מאד (40 מטר), מים כחולים והכל נראה מלמעלה. אל תסתכנו ברחצה. לראות ולהנות בלבד.

האגם הנעלם
האגם הנעלם

מכאן ניסע צפונה, ניכנס בשערי הפארק, נשלם בקופות ומיד אנו חוזרים במנהרת הזמן אלפי שנים אחורנית.

במרכז המבקרים החדש, סרט קצר, מיזוג אויר, שירותים ומפות הפארק.

מרכז המבקרים
מרכז המבקרים

בחוץ, מולנו מתנשא לגובה של 453 מטרים הר תמנע שהוא למעשה הר מגמתי, שכל כולו עשוי מגמה שעלתה מתחת לפני כדור הארץ. רק לשם השוואה הבקעה שבתוכה אנו מסיירים גובהה כ200 מטרים.

בלב הפארק עומדות בפנינו שתי דרכים. האחת ימינה המובילה אותנו היישר לשטח המכרות וגבעת הכתובות. אלפי "צלחות" שקוטרן כ 3- מטרים פרוסות בשטח. אלו הן בעצם תנורים שמהם הופקה הנחושת.

הכל, על רקע נופי המקום המוארים בלילה בשיטה מיוחדת, בעלי חיים, ציורים ואפילו ה"פטריה" המפורסמת פרי הבלייה של הרוח והמים.

אהל מועד

אי אפשר בלי "אהל מועד" זה שעליו קוראים אנו בפרשות השבוע. אחת מנקודות החן של הפארק הינו מודל מושלם ובגודל מלא של אהל מועד. בתוככי האהל מתקיימים סיורים במשך כל היום ובו אפשר לקבל במקום היחידי בארץ בתוך נופי המדבר את החוויה לה זכו בני ישראל כשהאהל לצידם. בקיץ, פארק תמנע נפתח לסיורי שקיעה וסיורי לילה .הסיורים מודרכים ומיועדים למבקרים באמצעות כלי רכב בתאום מראש.

אל מול אגם תמנע הוקם חאן יפייפה ובו מסעדה אותנטית מדברית. החאן נבנה בעבודת יד, אבן על אבן, עם קורות עץ והוא מרוהט בישיבה אלטרנטיבית. הנוף שנשקף מחלונותיו הרחבים, חושף את אגם תמנע ואת נופי המדבר הקסומים, וממסגר אותם לתמונה פאסטוראלית.

ביום, מוגשות בחאן ארוחות צהריים קלות ולאפות טריות הנאפות מדי יום בטבון ובסאג, כיאה לארוחה מדברית אותנטית. בלילה, מתקיימים אירועי ערב ייחודיים לקבוצות, בשילוב תאורה מיוחדת במינה.

חאן שלמה
חאן שלמהצילום:קובי פינקלר

שם מעניין, אגב, נתנו אנשי הקק"ל לנחל החוצה את הבקעה- נחל נחושתן בו אנו מסיירים. במקרה הזה אכן, סוף מעשה במחשבה יפה תחילה.6316756 – 08

והיכן לנים? חזרנו מעט מזרחה ( אחורה) ואנו שוב באליפז.

26 חדרי אירוח נפלאים. בהחלט חופשה אחרת. קיבוץ של פעם, על שלוותו ותמימותו עם התענוגות של עכשיו, משתלבים כאן ברוגע אין סופי, שקט, צל ונוף מדברי משגע. החדרים גדולים, מתאמים למשפחה גדולה, מעוצבים בסגנון כפרי, מאובזרים במטבחון כולל קפה, חלב ( של תנובה- לא של יטבתה הסמוכה..) מקרר משפחתי, כלי מטבח. מסביב לחדר, האזור עטוף צמחיה שופעת, פינות צל, מדשאות ירוקות, מנגלים ופינות ישיבה.

לינה באליפז
לינה באליפז

בבוקר, מביאים סלסילת ארוחת בוקר עשירה מאד עם כשרות רבנות אילת. במקום גם בית כנסת וגם שרות קייטרינג. נפלא. פרטים: 08-6356230

ערבה, מדבר, חום. הכל מתחבר כאן יחדיו לכדי הבנה אמיתית של מה שחוו בני ישראל במדבר ועכשיו בארץ ישראל ההולכת ונבנית. תיכף יקום כאן גם שדה התעופה הבינלאומי תמנע וגם המרחק יהיה קצר יותר. פרטים על כל האפשרויות במרחב טל. 08-6616976 או www.aravaway.co.il