"אין מה לחשוש מבית הדין בהאג"

ד"ר אלן בייקר, ששימש כיועץ המשפטי של משרד החוץ וכיום חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לא מתרגש מאיומי הפלסטינים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , א' בסיון תשע"ח

"אין מה לחשוש מבית הדין בהאג"-ערוץ 7
ד"ר אלן בייקר
דוד הוכברג

ד"ר אלן בייקר, היועץ המשפטי לשעבר של משרד החוץ וחוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אומר היום (שלישי) כי אין לישראל סיבה לחשוש שהאירועים בגבול עזה יובילו להעמדה לדין בבית הדין בהאג.

לדבריו לפלסטינים אין שום מעמד בבית הדין בהאג בגלל שאינם מוכרים כמדינה, ורק למדינה יש זכות לעמוד בבית הדין.

"הם הפכו את זה לטריבונל פוליטי. מאיימים בפנייה להאג כל שבועיים בעוד הם יודעים כי אינם יכולים לעשות זאת בפועל. הם, בעזרת הרוב האוטומטי שלהם בגופי האו"ם, כמו המועצה לזכויות אדם, יכולים רק לפעול כך ולא באמצעות פנייה לבית הדין בהאג", אומר בייקר.

בייקר מוסיף כי אין טיעון אמיתי נגד ישראל. "אנחנו מגינים על הגבול שלנו בין ישראל לבין רצועת עזה. לישראל יש זכות להגן על עצמה, כמו לכל מדינה אחרת. המפגינים לא באים לאזור בשביל פיקניק, אל כדי לזרוק מטענים ולפגוע ביהודים. לחיילי צה"ל ישנן הוראות פתיחה באש ואני מאמין שהם פועלים בהתאם".

על רקע התחדשות הביקורת סביב המצור הימי על עזה, מסביר ד"ר בייקר כי הסוגיה נבחנה לעומק על ידי האו"ם שקבע בעצמו כי מדובר במהלך חוקי לגמרי.

"יש לזכור שהחמאס מצהיר כי הוא פועל נגד ישראל ומטרתו היא להביא מוצרים וסחורות במטרה לממש את רצונו זה. כל עוד החמאס לא מתנער מהכוונה המדוברת המצור הוא חוקי", קובע היועץ המשפטי לשעבר של משרד החוץ.