הצצה למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט

מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב, השוכן במבנה ייחודי המדמה תיבת אוצרות, יפתח את שעריו בשבועות הקרובים לקהל הרחב לתקופת הרצה.

אוספי המוזיאון כוללים את אוצרות הטבע הלאומיים של ישראל, בהם למעלה מחמישה וחצי מיליון פריטים של בעלי חיים וצמחים, המספרים את סיפורו של המגוון הביולוגי בישראל ובמזרח התיכון במאות השנים האחרונות.

הבניין בן חמש הקומות, משתרע על פני 9,620 מטרים רבועים. חללי התצוגה מתפרשים על פני כ-1,700 מ"ר, ומוצגים בהם לקהל הרחב אלפי פריטים מאוספי הטבע הלאומיים בתערוכות נושא, בתצוגות קבע ובתערוכה מתחלפת. כמו כן, חניון ובו 620 מקומות חניה נבנה מתחת לבניין החדש.

בין הפריטים גם מינים שנכחדו מאזורנו כמו, הדב האחרון משנת 1916, ברדלס אסיאתי מ-1911, התנין האחרון מנחל תנינים, השייכים לאוסף שמיץ, עופות טרף ומיני בעלי כנף מיוחדים, כולל האלבטרוס היחיד שנצפה בשמי ישראל.

מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדטצילום: איתי בנית

המוזיאון מציע למבקרים חוויה לכל המשפחה, באמצעות אמצעי מולטימדיה מגוונים, מסכי מגע ושולחן מגע, אנימציה דיגיטלית ואינטראקטיבית, מודלים הניתנים למישוש וסרטים בנושאי טבע וחייו של האדם בסביבתו.

בכניסה למוזיאון מקבלים את פני המבקרים העופות החולפים מעל ישראל בנדידתם בין אפריקה לאסיה ולאירופה, בתצוגה "מסע בין יבשות". התערוכה "חרקים וקרובים" הכוללת גם חרקים חיים מעניקה מבט מקרוב לעולמם העשיר של פרוקי הרגליים, השייכים למערכה הגדולה והמגוונת ביותר בטבע, ובהמשכה, סביבת "חיים בחושך" מספקת הצצה לבעלי חיים מהארץ ומהעולם החיים ללא אור יום.

תערוכת "ארץ, חי, צומח" סוקרת את המגוון המרשים של בתי הגידול בישראל, מהמדבר ועד החרמון ואת בעלי החיים האופייניים להם ותצוגת "טבע עירוני" מגלה למבקרים את חיי העיר של חיות הבר.
תערוכת "צורה, מבנה, תפקוד" מציגה מגוון רחב של בעלי חיים מישראל ומהעולם ומציגה כיצד מבנה גופם ויכולותיהם מותאמים לסביבתם ולתנאי המחיה שלהם.

תערוכת "מגע יד אדם" מציגה את השפעת האדם על הטבע ואת השינויים הרבים שחלו בטבע בעשורים האחרונים, כולל בעלי החיים שנכחדו מישראל.

תערוכת "מארג החיים" משרטטת באמצעות עץ השיטה את מגוון החיים העצום התלוי בו.

תערוכת "אוצר האוספים" הממוקמת בתוך "תיבת האוצרות" האדריכלית, מזמינה לשיטוט בין אוספי הטבע העשירים והמגוונים של המוזיאון ולהיכרות עם סיפורי מחקר מרתקים.

תערוכת "מהו אדם?" סוקרת את התפתחות המין האנושי בהיבטים תרבותיים וביולוגיים.

התערוכה המתחלפת שתוצג עם פתיחת המוזיאון היא Life Object – שייצגה את ישראל בבינאלה לאדריכלות ב2016 ועוסקת בהשראה של הטבע על אדריכלות.

מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדטצילום: איתי בנית

פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב, ברך על פתיחת המוזיאון, "אני שמח על פתיחתו הקרובה של מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, תשתית מחקר לאומית המתעדת באופן ייחודי ויוצא דופן את הטבע באזורנו ובעולם. בהיותו חלק מאוניברסיטת תל אביב, המוזיאון מנגיש לציבור הרחב את הידע והמחקר הרב-תחומי שנצברו בו משך שנים רבות, ואני מקווה שהוא יהווה מוקד משיכה לכל הגילאים דרך חשיפתו לתערוכות מרתקות, המייצרות חוויה יוצאת דופן של בילוי והנאה".

פרופ' תמר דיין, יו"ר מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהדרט אמרה, "פתיחת המוזיאון לציבור הרחב מהווה שיא של עשייה בת עשרות שנים, בעלת ערך לאומי ומדעי עצום. אוספי הטבע הלאומיים שהיו פזורים במחסנים ברחבי אוניברסיטת תל אביב, הועברו למשכן קבע ועומדים להיחשף לראשונה, להנאתו של הציבור הרחב".

לדברי אלון ספן, מנהל מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, "המוזיאון הוא המוקד הגדול והפעיל ביותר של תיעוד ומדע בתחום זה בישראל, ולכן זוהי הזדמנות נהדרת להציע לקהל המבקרים חוויה של התבוננות קרובה ואינטימית במגוון הביולוגי של אזורנו, במגוון עשיר וייחודי שנאסף במוזיאון עשרות שנים".

אל בניין המוזיאון יעברו גם 12 מעבדות המחקר הפועלות בפקולטות שונות באוניברסיטת תל אביב, המשמשות 250 חברי סגל וסטודנטים ומאות מדענים וחוקרים מהארץ ומהעולם.

בתקופה הקרובה יפתח המוזיאון את שעריו להרצה, בשעות פעילות מצומצמות. הביקור יתאפשר ברכישת כרטיסים מראש בלבד.

מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט
מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדטצילום: איתי בנית