המדינה מתקצבת ארגונים שפוגעים בה

ועדת הכספים דנה בנוהל קבלת פטור ממס לארגונים, והתייחסה לקריאתו של ארגון אמנסטי לחרם על ישראל. ההצבעה על אמנסטי נדחתה למועד אחר.

אלירן אהרון , ב' בסיון תשע"ח

ועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ משה גפני דנה בתנאים הנדרשים ממוסדות ציבור ועמותות על מנת לקבל פטור ממס לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה ולפי סעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין.

בדיון נכחו מספר חברי כנסת, ביניהם עודד פורר מישראל ביתנו, בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, איציק שמולי מהמחנה הציוני וח''כים ממלפגת מרצ - מיכל רוזין ומוסי רז. בנוסף נכחו בדיו נציגי עמותות שמאל, ביניהם נציגת "האגודה לזכויות האזרח".

בוועדה נכח גם עו"ד נתי רום, מייסד ארגון לב-העולם, שדרש את ביטול ההכרה של מדינת ישראל בארגון "אמנסטי" שקורא לחרם על מוצרים מההתיישבות, ורק לאחרונה קרא לאמברגו נשק על ישראל בעקבות המהומות בגבול עזה.

כבר בתחילת הוועדה אמר ח"כ גפני כי לאור העובדה שמשרד המשפטים טרם גיבש עמדה בנושא – ההצבעה תידחה.

בדיון טען ח"כ מוסי רז כי הצבעה להסרת פטור ממס מארגון מסויים צריכה לעבור רק ברוב של "מאה אחוז" בוועדה.

לדבריו ענה ח"כ בצלאל סמוטריץ' כי הדבר אינו תואם את השיטה ואינו חוקתי: "אנחנו בדמוקרטיה ייצוגית, לא ישירה ולא במשאל עם. המחוקק העניק לנו סמכות ודורש מאיתנו סמכות להשתמש בה".

עוד אמר סמוטריץ' כי החוק קובע שגוף שקורא לחרם על ישראל לא יקבל את סעיף 46 לפטור ממס, והוסיף: "אמנסטי קורא לחרם על מדינת ישראל – על פי החוק מי שקורא לחרם לא יקבל! גוף שפועל בניגוד לחוק, כמו גוף מסיונרי לדוגמא – לא יכול לקבל את סעיף 46".

היועצת המשפטית בוועדה הודתה כי במקרה שפעילות העמותה היא בניגוד לחוק אין לאשר לה הכרה ופטור ממס. היא אמרה כי הוחלט על רוב של שני שליש "כדי לבחון מהי מחלוקת ציבורית עמוקה" והודתה כי זוהי הצבעה חריגה.

ח"כ פורר אמר כי "לא ייתכן שהמדינה תתן פטור ממס לארגונים וחברות שפוגעים בה".

בסיום הוועדה דיבר עו"ד רום, שסיפר על המטרות של ארגונו ואמר "לא ייתכן שארגונים שפוגעים בנו ועוברים על החוק יתוקצבו, לא ייתכן שארגונים כאלה עולים לוועדה – הם צריכים לקבל סירוב כבר במשרד האוצר, וככל שמגיעים – אסור לתקצב אותם וזה בניגוד לחוק".

לאחר הדיון הודיע ח"כ גפני כי ההצבעה בעניין תיערך בהתכנסות הבאה של הוועדה.