יעקב ליצמן
יעקב ליצמן צילום: הלל מאיר/TPS

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שלח מכתב דחוף למשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, בדרישה להפסיק שיווק של סיגריה אלקטרונית שנטען שהיא ממכרת.

ליצמן כתב לנזרי, "הובא לידיעתי כי לאחרונה החלו לשווק בישראל סיגריה אלקטרונית מסוג ג'ואול (JUUL). המדובר במוצר המכיל ריכוז גבוה במיוחד של ניקוטין אשר מופנה בעיקר לצעירים ובני נוער ומהווה סיכון בריאותי חמור לאוכלוסייה ולאוכלוסיית הצעירים בפרט, זאת בהתאם לחוות הדעת של גורמי המקצוע ממשרדי".

לדבריו, "הסיגריות האלקטרוניות משווקות מזה מספר שנים בישראל, כאשר משרד הבריאות אסר בתחילה על שיווקן, אולם פעולה זאת נפסלה על ידי בית המשפט בשל חוסר סמכות, הואיל והמשרד התבסס על הוראת סעיף 48 לפקודת הרוקחים, להגבלת פעילות אשר איננה בתחום הרפואה והתרופות".

ליצמן כותב לנזרי שהוא פועל כדי שהנושא יהיה בסמכותו אך בינתיים הוא זקוק להתערבותו. "עמדת משרד הבריאות היא כי יש להחיל את הוראות חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, תשמ"ג – 1983, על סיגריות אלקטרוניות. בהתאם לכך, המשרד מקדם את הנושא באמצעות תמיכה בהצעת חוק להחלת הוראות החוק על סיגריות אלקטרוניות. ההצעה מצויה כעת בדיונים בוועדת הכלכלה להכנה לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה".

"אולם, בתקופת הביניים ועד לסיום הדיונים ואישור החוק בכנסת, אין כל רגולציה על שיווק המוצר בישראל, ובכלל זה איסור מכירת המוצר לקטינים. קיים חשש ממשי לבריאות הציבור כי עד לסיום הליכי החקיקה כאמור, המוצר יחדור לשוק וייגרם נזק חמור לבריאות הציבור ולבריאות קטינים בפרט", כותב ליצמן.

הוא מבקש מנזרי סיוע, "אבקש באמצעות גורמי המקצוע במשרדך והייעוץ המשפטי במשרדי, למציאת פתרון דחוף ומיידי להפסקת שיווק המוצר בישראל, בדומה לאיסור הקיים על שיווקו באירופה בשל רמת הניקוטין הגבוהה, ולמצער, הטלת מגבלות על שיווקו ובכלל זה איסור מכירה לקטינים, וזאת עד להשלמת הליכי החקיקה בכנסת".