עו''ד מנשה יאדו
עו''ד מנשה יאדו צילום: ארגון חוננו

במהלך דיון שהגיש אזרח נגד המשטרה על חיפוש שנערך בכליו, נחשף כי המדינה מחזיקה ברשימה של אזרחים, שלפי ההוראה במסוף המשטרתי, יש לבצע עליהם חיפוש בכל מפגש עימם.

בדיון שנערך בבית משפט השלום ברמלה, הודו השוטרים בקיומו של נוהל במסוף, לפיו הם נדרשים לערוך חיפוש כזה. "רק בגלל ההתראה במסוף עשינו חיפוש לתובע בלבד, למרות שהיו סביבו עוד אנשים, הודה השוטר. עם זאת, המשטרה סירבה להציג בדיון את מהות ההתראה על הבחור, בטענה לחיסיון על החומר.

השופט נועם רף קבע כי החיפוש נעשה שלא כחוק ופסק שהמשטרה תפצה את הבחור בסכום של 7,050 שקלים.

באירוע, שתועד ע"י הבחור, הואעמד עם שניים מחבריו בצומת קסם, כאשר שוטרים שהזדמנו למקום ביקשו מהשלושה תעודות זהות, בלא שהציגו תעודות שוטר.

כאשר הכניסו השוטרים את מספר הזהות של הבחור במסוף, נאמר לו כי יש לערוך עליו חיפוש. אחד השוטרים הוסיף: "כתוב לי שיש לבצע עליך חיפוש בכל פעם שרואים אותך". יצויין כי מדובר בהליך בלתי חוקי.

בתיעוד נראה אחד השוטרים מוציא את כל תכולת התיק של הבחור על המדרכה, כאשר הבחור שב ומבהיר לו כי הוא אינו מסכים לחיפוש.

השופט רף ציין בפסיקתו כי השוטרים פעלו בניגוד לחוק כאשר לא הציגו תעודות שוטר. השופט דחה את טענות השוטרים כי היה יסוד סביר לביצוע העיכוב וציין כי הוא נעשה למרות התנגדותו המפורשת של הבחור, כפי שתועד בסרטון.

עו"ד מנשה יאדו, שייצג את התובע מטעם ארגון חוננו, אמר כי "התיק הציף בעיה של חיפושים לא-חוקיים נגד נערי גבעות, לא כדבר אקראי אלא כעניין שבשיטה. השוטר שערך את החיפוש מסר למרשי לעיני המצלמות כי יש כנגדו הוראת מסוף לערוך עליו חיפוש בכל זמן שרואים אותו".

"הוראה זאת היא לא חוקית, לא חוקתית ולא הוגנת. ביהמ"ש פסק פיצויים למרשי בגין חיפוש זה. הליך זה חושף רק את הקצה של תרבות האכיפה האלימה, אשר גולשת אל מעבר לגבולות המותר, כלפי נערי גבעות ומציג מציאות לפיה בפועל לא כולם שווים בפני החוק, וזכויות אדם ומשטר דמוקרטי הם למרבה הצער מושגים גבוהים שלא חלים לגבי כולם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו