אושוויץ
אושוויץצילום: Isaac Harari/FLASH90

חניך בקורס צבאי, שהשתתף במשלחת "עדים במדים" בפולין בשבוע שעבר, שלף במחנה ההשמדה אושוויץ שלט בשפה הפולנית בו כתב "גם לכם היה חלק" במחאה על החוק הפולני החדש - כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בגלי צה"ל.

לפי הדיווח, במקום התעוררה מחלוקת והקצין צולם על ידי האבטחה הפולנית שהתלוננה נגדו. למרות התיעוד הקצין לא נעצר, אך בצה"ל הבהירו כי האירוע יטופל.

מדובר צה"ל נמסר כי האירוע התרחש ביום חמישי האחרון במהלך ביקור משלחת של קורס מ"פים-מג"דים במחנה ההשמדה אושוויץ, כחלק מהמסע לפולין, בעת שהצוות נערך לתמונה קבוצתית.

"אחד מחניכי הצוות, אשר נמצא בשירות מילואים, הוציא על דעת עצמו כתובת על דף מאולתר בה נכתב בפולנית 'גם לכם היה חלק'", נמסר.

עוד נמסר כי "האבטחה של מחנה אושוויץ איתרה את השלט ודיווחה על כך להנהלת המוזיאון. מנהלת המשלחת קיבלה את הדיווח, החניך אותר והודה במעשיו. מפקד הקורס שוחח עם החניך והעמיד אותו על חומרת המעשה. החניך יטופל משמעתית בימים הקרובים".

בדובר צה"ל הדגישו, "מדובר באירוע חמור שנוגד את ערכי הצבא ואת מהות משלחות 'עדים במדים'. האירוע יטופל במישור הפיקודי. בצה"ל רואים בחשיבות רבה את לימוד השואה וימשיכו לחנך את חיילי וקציני צה״ל למורשת השואה גם באמצעות משלחות עדים במדים".

בתחילת השנה פרץ עימות בין פולין לישראל בעקבות "חוק השואה הפולני" שקובע עונש של עד שלוש שנות מאסר למי שייחס "אחריות או שיתוף פעולה של האומה או של המדינה הפולים לפשעים בוצעו על ידי הרייך השלישי הגרמני". כמו כן נאסר לטעון כי פולין ביצעה "פשעים אחרים נגד האנושות השלום ופשעי מלחמה".