נשיא פנמה, חואן קרלוס ורלה
נשיא פנמה, חואן קרלוס ורלה צילום: Marc Israel Sellem/POOL

נשיא פנמה, חואן קרלוס ורלה, מתייחס בראיון שפורסם הבוקר (שני) ב"ישראל היום" ליחסים בין מדינתו ובין ישראל.

"פנמה תמיד תגן על ישראל ועל זכותה להתקיים, ואנחנו מעריצים את מה שקרה פה ב-70 השנים האחרונות. איך הישראלים בנו מדינה כל כך יפה והיו מוכנים להקריב למענה", ציין ורלה והדגיש, "ישראל היא יותר מבת ברית, היא חברה".

למרות זאת הבהיר ורלה, "אנחנו תומכים במו"מ מדיני ואנחנו מקווים שיהיה דיאלוג על פתרון שתי המדינות. כאשר יתחיל המו"מ מחדש, יהיו הזדמנויות לבדוק מחדש את כל הדברים ואז כל האופציות יישקלו. אמנם לעת עתה אנחנו נשארים בתל אביב, אך נחכה ונראה מה עוד מדינות עושות ובמקביל נתמוך במו"מ בין ישראל לפלשתין. כרגע יותר חשוב לנו לראות שיהיה דיאלוג כן בין שתי ההנהגות כדי להביא שלום לאזור".

בהתייחסות לאירועים האלימים בגבול רצועת עזה אמר ורלה, "אני אמרתי בפומבי, בארוחה הממלכתית עם הנשיא ריבלין, שאמנם אני מודאג משימוש בנשק קטלני נגד מפגינים, אך במקביל אני מבין את זכותה של המדינה להגן על גבולותיה ולהגן על אזרחיה ממחבלים".

לדבריו, "אנחנו אמנם תומכים בחקירה של האירועים, אך לדעתנו זו תהיה דווקא הזדמנות עבור ישראל להסביר את הצד שלה לעולם, איך בדיוק קרו הדברים ומי עומד מאחורי ההפגנות. ישראל לא רצתה שמעל 50 איש ימותו השבוע, וזו הייתה טעות (מצד חמאס) לשלוח 30 אלף איש לחצות את הגבול. צריך לנסות לבדוק איך מונעים מקרים כאלו של הרג, אך ישראל חייבת להציג לעולם את הקייס שלה ולהראות שיש לה הזכות להגן על הגבולות שלה ועל העם שלה. הגעתי לפה לפני כמה שנים וראיתי איך יורים רקטות על ישראל מעזה - ואז הבנתי למה ישראל נאלצה להשתמש בכוח כדי לעצור ירי הרקטות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו