דבורה גונן
דבורה גונןצילום: אברהם שפירא

משפחות שכולות דורשות בימים האחרונים להחיל את ׳חוק הנכבה' המטיל סנקציות כלכליות על ארגונים שמציינים את יום הקמת מדינת ישראל כאסון - גם על מוסדות אקדמיים שקיימו אירועי 'נכבה'.

דבורה גונן, אמו של דני גונן הי"ד שנרצח בפיגוע ליד דולב בשנת 2015 אומרת לערוץ 7 כי המיצג באקדמיית בצלאל והמרצה באוניברסיטת תל אביב ששבתה בשבוע שעבר כמחאה על פעילות צה"ל בעזה, הם דוגמאות לאירועים שאסור לעבור עליהם בשתיקה.

"מי שנהנה מתקציבים של מדינת ישראל, לא יכול להכריז חרם על הגורם שמממן אותו. אם הוא עושה את זה התמיכה בו תישלל. אותה מרצה מקבלת משכורת ממדינת ישראל, אז צריכים לפטר אותה, אם היא תומכת בארגון טרור. הגיע הזמן שהיא תבחר באיזה צד היא: בצד שלנו או שלהם", אומרת גונן.

לדבריה לא ייתכן שסטודנטים במוסד אקדמי יציגו חצאי אמיתות ויכפישו את מדינת ישראל. "הייתי מצפה מהסטודנטים שהציגו את המיצג בבצלאל ששיבח את המחבלים, שיוסיפו מתחת למיצג את שמות הנרצחים היהודים. בשם חופש הביטוי צריכים להביא את כל האמת.

״אני לא מוכנה כאזרחית משלמת מיסים, שמדינת ישראל תעניק מלגות ונקודות זכות לאנשים שקוראים להטיל חרם על מדינת ישראל ושתומכים בארגון טרור", מסכמת גונן.

שי גליק, מנכ''ל ארגון ''בצלמו'', פנה במכתב אל שר החינוך נפתלי בנט וביקש ממנו להחיל מיידית את חוק הנכבה במוסדות להשכלה גבוהה. ''חוק הנכבה קובע מפורשות שמוסד במימון ציבורי שמארח אירוע לציון הנכבה או אירוע שמביע תמיכה בטרור יקנס וישלל מימונו.

''חוק הנכבה מיושם כיום במוסדות תרבות בזכות דחיפתה של שרת התרבות מירי רגב. אנחנו קוראים לשר החינוך ללמוד מעמיתתו ולהחיל עוד היום את חוק הנכבה באקדמיה הישראלית'', אמר גליק.