תאונת גמל
תאונת גמל צילום: תנועת רגבים

ועדת הכלכלה אישרה היום (שלישי) לקריאה שניה ושלישית את 'חוק הגמלים' ואת תקנות סימון בעלי חיים, במסגרתם יסומנו גמלים בשבב תת עורי.

החוק שצפוי לעלות להצבעה במליאה לקריאה שניה ושלישת בשבוע הבא, הוא פרי יוזמה של תנועת רגבים, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), תושבי הישוב רתמים, וחברי כנסת נוספים.

החוק קובע לראשונה כי בעליהם של הגמלים ישאו באחריות פלילית במקרה של תאונה וגרימת נזק, לחייב את סימונם בשבב דיגיטלי תת עורי בו יאוחסנו פרטי הבעלים - בדומה לשבב אלקטרוני בו מסומנים כלבים.

החוק החדש יחייב גם העברת בעלות מסודרת שתתועד במאגר נתונים בידי משרד החקלאות.

מאיר דויטש, מנהל מחלקת מדיניות וחקיקה בתנועת רגבים, מציין כי גיבוש החוק החל לפני כשלוש שנים בעקבות מותו של דוד כהן ז"ל מהיישוב רתמים, כתוצאה מהתנגשות עם גמל בכביש המוביל ליישוב.

"מאז התנעת הליך החקיקה ועד היום, נקטפו חייהם של עוד שלושה בני אדם כתוצאה מתאונות עם גמלים", אומר דויטש. "לאחר התאונה האחרונה בה נהרג הנער ליאל אלמקייס בן ה-13, התגייס יו"ר ועדת הכלכלה חה"כ איתן כבל לעניין ודחף במהירות את הליך החקיקה. אנו מקווים שתקנות אלה יביאו לצמצום בתופעת הגמלים המשוטטים, ובכך יינצלו חיי אדם".

חבר הכנסת סמוטריץ' בירך ''העברנו חוק חשוב אחרי הרבה עבודה. לתושבי הנגב מגיע שמדינת ישראל תשמור על חייהם ומי שצריך לקחת אחריות ייקח אחריות. סכנת החיים ותאונות הדרכים הקטלניות בעזרת ייפסקו ועשינו היום צעד גדול וחשוב לעבר היעד הזה. מוטב מאוחר מאשר לעולם לא".