ח"כ עליזה לביא
ח"כ עליזה לביאצילום: הלל מאיר/TPS

הנציג הפלסטיני, ברנרד סאבלה, נטש במחאה כינוס של הוועדה המדינית של האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה באתורה, לאחר שנציגי מדינות רבים, בהם רומניה, בריטניה ושוויץ, ציינו בין היתר כי חמאס הוא ארגון טרור והוא עומד מאחורי העימותים בעזה.

"אינני יכול לשבת באולם הזה", אמר סאבלה בעודו עוזב. קודם לכן הטיח ביושבים כי אירופה חסרת מנהיגות ואינה מסוגלת לפעול בזירה הבינלאומית.

הדיון התפתח בעקבות מכתב ששיגרה לוועדה ראש משלחת הכנסת לאסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה, חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד). המכתב נשלח בעקבות הודעה של יו"ר הוועדה, ריה אומן-רויחטן מהולנד, לפיה היא מגנה את ישראל בשל שימוש בכוח מופרז בעת העימותים בעזה ועל פגיעה בפלסטינים.

במכתבה של ח"כ לביא, אשר הוקרא לנוכחים בדיון, טוענת חברת הכנסת כי "לא מדובר בהפגנה תמימה, אלא בהמון מוסת שניסה לפרוץ את גדר הגבול, להגיע ליישובים ישראלים ולרצוח אזרחים. בעוד צה"ל עושה כל שביכולתו למנוע פגיעה בחפים מפשע, חמאס עושה בדיוק את ההפך - הוא משתמש בנשים וילדים כמגן אנושי ומסכן במכוון אזרחים.

''חמאס משלם לאנשים כדי להשתתף בפעילות עוינת, משקיע מאות מיליוני דולרים מכספי התמיכה שמגיעים לעזה בבניית כוח הרס ותוקפנות כנגד ישראל, והאחריות היא שלו באופן בלעדי. מוטב שהמועצה תכיר במציאות הזו, אם היא באמת רוצה לקדם שלום ויציבות באזור", כתבה לביא.

בתגובה אמרו חלק מחברי הוועדה כי הודעת יושבת הראש היא חד צדדית ומתעלמת מכך שישראל פועלת מול ארגון טרור. עם זאת, נשמעו גם קולות ביקורת כלפי ישראל, בין היתר מנציגי ירדן וקפריסין.

בסיום הדיון ביקשה יושבת הראש ההולנדית להדגיש כי ההודעה שפרסמה משקפת את דעתה האישית בלבד.