לראשונה: כנס תרבות יהודית לנשים בלבד

בכנס תרבות מיוחד שיועד לנשים בלבד פגשו רכזות קהילה יוצרות ואומניות הפונות לקהל הנשים.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ח

בכנס של האגף לתרבות יהודית בחבל יבנה שיועד לנשים בלבד פגשו היום (רביעי) רכזות קהילה יוצרות ואומניות הפונות לקהל נשים.

האירוע נערך בגבעת וושינגטון ובמהלכו הופיעו בפני הנשים יוצרות ממגוון אומנויות במה ואחרות הציגו את יצירותיהן.

ענת יעקב, מנהלת תרבות יהודית במתנ"ס חבל יבנה, סיפרה כי "זה כנס ראשון שבא להפגיש יוצרות עם רכזות ומנהלות תרבות וכל מי שמביאה מופעי נשים לקהל שלה".

הרב איתיאל בר לוי, מנהל האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך הוסיף, "יש היום פריחה לא רגילה בכל תחומי היצירה - בספרות, בשירה באומנות הפלסטית, מחול והכל. יש צעקה גדולה שאנחנו ניכנס לתחום הזה ונעודד את האומנים הצעירים ונביא את האומנות הזאת לכלל ישראל".

פגשנו בכנס את האחיות-שחקניות דינה וחנה ("אחיות במה") שהופיעו בפני הקהל. "יש פריחה מאוד גדולה במגזר הדתי לאומי וגם במגזר החרדי של נשים שיוצרות ויש גם ביקוש מאוד גדול, מחפשים את זה ומחכים לזה", אומרת חנה ודינה אחותה מוסיפה: "וגם נשים מוכשרות הרבה יותר".

יעל קבסה, המנהלת האמנותית של האירוע סיכמה, "יש פה אמירה מאוד משמעותית של יצירה של נשים לנשים. משהו אחר ממה שהיה פעם. זו הפעם הראשונה שמוסד רשמי במדינת ישראל נותן במה כל כך מכובדת לנשים שיוצרות בפני נשים ומאפשר את המרחב הזה גם בתוך המגזר וגם מחוצה לו".

להלן דבריו המלאים של הרב איתיאל בר לוי, מנהל האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, בפתיחת האירוע:

בפתחו של ארוע חגיגי וחשוב זה אני מבקש לשתף אתכן בסיפור קצר מאוד של ר' נחמן מברסלב שיש בו כדי להבין את גודל ההשפעה של היצירה ועומקה לחיינו.

"אֶחָד הָלַךְ מֵאָבִיו וְהָיָה בִּמְדִינוֹת אֲחֵרוֹת... וְלִזְמַן בָּא לְאָבִיו וְהִתְפָּאֵר בְּעַצְמוֹ שֶׁלָּמַד שָׁם אָמָּנוּת גָּדוֹל לַעֲשׂוֹת מְנוֹרָה הַתְּלוּיָה וְצִוָּה לְהִתְאַסֵּף כָּל בַּעֲלֵי אָמָּנֻיּוֹת הַזֶּה וְהוּא יַרְאֶה לָהֶם חָכְמָתוֹ בְּזֶה הָאָמָּנוּת... וְהַבֵּן הוֹצִיא מְנוֹרָה אַחַת שֶׁעָשָׂה וְהָיְתָה מְגֻנָּה מְאד בְּעֵינֵי כֻּלָּם... וְהַבֵּן הִתְפָּאֵר: הֲלא רְאִיתֶם חָכְמַת אָמָּנוּתִי וְהוֹדִיעַ לוֹ אָבִיו שֶׁלּא נִרְאָה יָפָה בְּעֵינֵי כֻּלָּם הֵשִׁיב לוֹ הַבֵּן: אַדְּרַבָּא! בָּזֶה הֶרְאֵיתִי גְּדֻלָּתִי כִּי הֶרְאֵיתִי לְכֻלָּם חֶסְרוֹנָם כִּי בְּזאת הַמְּנוֹרָה נִמְצָאִים הַחֶסְרוֹנוֹת שֶׁל כָּל אֶחָד מֵהַבַּעֲלֵי אָמָּנוּת הַנִּמְצָאִים כָּאן... לְהַרְאוֹת לְכֻלָּם שֶׁאֵין לָהֶם שְׁלֵמוּת וְיֵשׁ לְכָל אֶחָד חִסָּרוֹן..."

ברור לנו שאחרי שנים של למידת אומנות, יכול היה הבן ליצור מנורת שתהיה יותר פופולרית ומוצאת חן בעני אחרים, אולם הוא ביקש ליצור מנורת שהחידוש שלה הוא להשלים את הדברים החסרים בכל אחד שמעיין בה.

הידיעה כי האל ברא עולם חסר ואנו מצווים להשלימו ולתקנו מדריכה את הבן האומן ונותנת לנו מבט חדש על כוחה ויכולת השפעתה של היצירה.

אשלים נקודה זו בחידוש נפלא בחסידות.

ישנה הלכה במשנה בנגעים המלמדת כי אדם לא יכול לראות את נגעי עצמו. מובן. אולם הבעל שם טוב דורש כי יש לפסק את המשפט באופן שונה: "כל הנגעים שאדם רואה חוץ מנגעי עצמו", כלומר, כל הנגעים שאדם רואה בחוץ, אצל אחרים, שיבדוק קודם בעצמו היכן זה נוגע אליו ומה יכול לתקן בעצמו, על דרך מאמר חכמינו: "כל הפוסל במומו פוסל"

אני מבקש להודות למפקח המחוז חנוך גנן על היוזמה הנפלאה וכמובן לצוות הנהדר שעמל איתו במיוחד לאילנה בן ישי ואתי כהן. הארוע הזה משקף את מהות השינוי שמוביל משרד החינך בנושא העצמת נשים בכלל והיצירה הנשית בפרט.

בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית מגישות וזוכות כמות עצומה של נשים על יצירות נפלאות ולעיתים כמות הנשים עולה על הגברים ולנו הדבר מובן וברור, שהרי היו אלו הנשים שבזכות הידע, הכשרון והמסירות שלהן נבנה המשכן וכליו.

נקווה ונאחל לכולנו המשך עשייה פורייה ויהי רצון שהכשרון שיתגלה פה במשך היום יוכל להיות מופץ בכל מקום.

ברכות הצלחה לכולנו.טוען....