פרסום ראשון:
הוכפל מספר הבסיסים עם כשרות אזרחית

ברבנות הצבאית מרוצים ממשגיחי הכשרות האזרחיים שמחליפים את נגדי הכשרות ב-58 בסיסי צה״ל. "מערכת הכשרות בצבא היתה ותישאר מהודרת".

עדו בן פורת , י' בסיון תשע"ח

ההפרטה משתלמת
ההפרטה משתלמת
צילום: דובר צה״ל

הרבנות הצבאית הרחיבה משמעותית את פרויקט ''כשרות אזרחית'' שבמסגרתו אזרחים מועסקים כמשגיחי כשרות ב-58 בסיסי צה''ל ברחבי הארץ, מחליפים את הנגדים בשירות קבע שהשגיחו על כשרות המזון במשך שנים רבות.

ענף הכשרות של הרבנות הצבאית הוא שותף מלא בתהליך הגיוס של משגיחי הכשרות, ובסמכותו לדחות מועמד מסוים ואף להדיח משגיחי כשרות שסרחו.

כזכור, כחלק מהתוכנית הרב-שנתית ''גדעון'' שהוביל הרמטכ''ל גדי איזנקוט, נדרשו כל חילות צה''ל, האגפים, הפיקודים והזרועות, לקצץ משמעותית בכוח האדם.

גם הרב הראשי לצה''ל הקודם, הרב רפי פרץ, נדרש לקצץ בתקנים והחליט למנף זאת להגברת האיכות של מערכת הכשרות הצבאית באמצעות העסקת משגיחים מקצועיים שיגיעו מחוץ לצבא.

לפני כשנה וחצי יצא משרד הביטחון למכרז והציע לחברות בשוק לתת שירותי כשרות לצה''ל. במכרז זכתה חברת י.א. - חברת בת של ''דנאל''.

''דנאל'' מעסיקה את משגיחי הכשרות המקצועיים ומשלמת להם את השכר, אך הרבנות הצבאית היא שמפעילה את המשגיחים, קובעת את שעות הפעילות שלהם ומגדירה את הנחיות הכשרות הנדרשות כדי לאפשר לחיילי צה''ל לאכול ללא חשש.

צילום: דובר צה״ל

ראש מחלקת הרבנות הצבאית, אל''מ הרב חגי ולוסקי, מספר בראיון לערוץ 7 כי אחד היתרונות הגדולים בהעברת הכשרות הצבאית לידיים אזרחיות, הוא השגחה על כשרות המזון בבסיסי צה''ל גם בסופי שבוע ובחופשות.

''נגדי כשרות כמו כל אנשי הקבע יוצאים הביתה לסופ''שים. במסגרת הפרויקט יש לנו פיקוח על כשרות המזון גם בסופי שבוע. זה יתרון עצום שלא היה, מינוף משמעותי של מערכת הכשרות'', מתאר הרב ולוסקי.

בנוסף, משגיח כשרות שסרח או לא הקפיד על הנחיות הכשרות מושעה מתפקידו עוד באותו היום, ואם צריך גם מוחלף במישהו אחר באופן מיידי.

''אם במערכת הצבאית אנחנו צריכים לקחת את איש הקבע ולעשות לו שימוע שלוקח זמן, במסגרת הפרויקט הזה אפשר להשעות אותו בתוך יום ובתוך יומיים יגיע אדם אחר'', מציין אל''מ הרב ולוסקי.

''היה משגיח כשרות באחד הבסיסים שנאשם בהתנהגות שאינה הולמת, תוך יומיים-שלושה הוא לא היה אצלנו וכעבור שבוע הגיע אדם אחר. אם זה היה נגד היינו יכולים להשעות אותו רק בתום הליך שלוקח חודשים''.

הרב ולוסקי מדגיש כי משגיחי הכשרות המקצועיים עוסקים רק במלאכת הכשרות, ובניגוד לנגדי כשרות לא מוטלות עליהם משימות אחרות. למעשה, משגיח כשרות אזרחי צמוד ליחידה ולא זז ממנה בשעות שהוגדרו לו. ''שעות ההשגחה המינימליות הן לא פחות משמונה שעות ביום, כאשר בהרבה בסיסים זה מגיע ל-14 שעות ביום''.

הפרויקט יצא לדרך לפני כשנה, ולאחרונה החליטה הרבנות הצבאית להמשיכו לשנה נוספת. משגיחי כשרות מקצועיים הוצבו בבסיסים רבים ברחבי הארץ והקולות מהשטח מעידים על מזון מפוקח יותר שמאפשר לחיילים לאכול ללא חשש בכל ימות השבוע.

צילום: דובר צה"ל

''מערכת הכשרות של הרבנות הצבאית מהודרת מאוד, היתה מהודרת וממשיכה להיות מהודרת'', מוסיף אל''מ הרב ולוסקי, ''בהרבה בסיסים רמת הפיקוח בהם היתה לא מושלמת, ובזכות הפרויקט היא הפכה לטובה מאוד''.

הרב הראשי לצה״ל תא״ל הרב אייל קרים אמר לערוץ 7 כי ״איזרוח הכשרות הוא מהלך חיוני ונכון. אני מקבל הרבה תגובות חיוביות מהשטח.

״הכשרות המהודרת בצה״ל הולכת ומתעצמת, בדגש על פיקוח הכשרות בשבתות ובמועדים. צה״ל מחוייב לרמת כשרות גבוהה, כדי שכלל המשרתים יוכלו לסעוד יחד, ולפעול יחד", הדגיש הרבצ״ר.