דווקא עכשיו: הצגה טורקית בישראל

חברי תיאטרון טורקי מציגים בפסטיבל התאטרון הבינלאומי ביפו את המחזה "מאחורי העיניים" של המחזאית המנוחה נאוה סמל ז''ל.

בני טוקר , י' בסיון תשע"ח

דווקא עכשיו: הצגה טורקית בישראל-ערוץ 7
ההצגה מאחורי העיניים
צילום: ali kabas

בפסטיבל התאטרון הבין־לאומי ביפו משתתפים השנה בפעם הראשונה חברי תיאטרון טורקי מאיסטנבול שהגיעו לישראל.

הם מציגים בתיאטרון יפו את המחזה "מאחורי העיניים" של המחזאית המנוחה נאוה סמל, בבימויו של כאמל באשר.

במהלך הפסטיבל מוצגים למעלה מ-80 הצגות ומופעים, הפקות בינלאומיות לצד בכורות ישראליות, והפקות בינלאומיות מגרמניה, טורקיה, איטליה, אוסטרליה, הודו, רוסיה, לטביה ועוד.

אלא שמאחורי הקלעים, ההצגה הטורקית כמעט בוטלה. נעם סמל, בעלה של נאווה ז"ל והמנהל האומנותי של פסטיבל התאטרון הבינלאומי, מספר לערוץ 7 כי "הבמאי כמאל באשר הכיר את אשתי לפני 21 שנה, היא נתנה לו לקרוא את המחזה שכתבה. הוא נדלק על המחזה והפיק אותו להצגה, לאחרונה הוא ניהל מגעים עם נאווה על מיטת חוליה כדי להפוך את זה למחזה מוסיקלי ונאווה נתנה לו את ברכת הדרך.

''אני סיפרתי על ההפקה הזאת לתאטרון גשר והחלטנו להביא את זה מטורקיה לפסטיבל יפו, נפגשנו עם אנשי השגרירות הטורקית וגם עם השגריר וקיבלנו את חסותם והיתה אפילו מסיבת עיתונאים", סיפר סמל.

לדבריו, עם פרוץ המאורעות על גבול הרצועה והמתיחות עם טורקיה החליטו הטורקים לבטל את החסות, "לאחר שהיחסים עם טורקיה עלו על שרטון הם הסירו את חסותם, במקור הם היו אמורים לממן את הטיסות של כל הצוות והשגריר הטורקי היה אמור להיות אורח הכבוד ופתאום ביום חמישי האחרון הם מודיעים לנו שהם מסירים את החסות.

''שוחחתי עם הבמאי כמאל באשר ושאלתי אותו אם הם יהיו מוכנים לבוא ואנחנו נממן את הוצאות הטיסה. הוא אמר לי 'תן לי שעה' ואחרי שעה הוא אמר לי שכולם מסכימים לבוא. מצאתי תורם שהחליט לתרום את הטיסות שלהם והם נחתו כאן כולם בישראל, למעט הזמר בהצגה שכפי הנראה האמרגן אמר לו שהגעתו לישראל תגרום לו נזק. מי שבסופו של דבר החליף את הזמר זה הבמאי עצמו כמאל בשאר שגם הוא זמר".

סמל מספר שלא הייתה אתמול עין שנותרה יבשה, "כמאל אמר שהוא מקדיש את ההצגה לנאווה ושזה כבוד בשבילו להופיע בישראל. צריך להכיר קצת את הרקע להצגה כדי להבין, מדובר במחזה על אמא ישראלית שיולדת ילד שסובל מתסמונת דאון ומייעצים לה לגרום לו למות אבל היא לא מסכימה לוותר עד שבמחזה רואים את היום הראשון שלו בבית הספר וכל זה קורה על רקע הכרמל וחיפה.

''כמאל היה בקשר עם נאווה והיא גם נתנה לו את האישור לעשות מזה מחזה מוסיקלי. השפה היא טורקית אבל יש כיתוביות. רוב הקהל אתמול דמע גם בגלל העלילה וגם בגלל שמדובר בנאווה סמל, חבל באמת שהיא לא זכתה".